| Autor: redakcja1

Dalsze obniżki cen skupu mleka w Polsce

W 2015 roku utrzymały się zniżkowe tendencje cen skupu mleka. Jak wynika z danych GUS w lutym za hektolitr surowca rolnicy otrzymywali przeciętnie 120,74 zł, a więc mniej o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym i o ponad 20 proc. w stosunku rocznym.

Dalsze obniżki cen skupu mleka w Polsce

Ceny skupu mleka w Polsce

Jak podaje Bank BGŻ, największe obniżki w obrębie miesiąca, czyli przekraczające 3 proc. zanotowano w województwach charakteryzujących się stosunkowo niskimi cenami, a zatem w świętokrzyskim do 110,59 zł/hl, podkarpackim do 112,85 zł/hl, małopolskim do 111,30 zł/hl, ale też w śląskim do 121,12 zł/hl. Mleko dość mocno potaniało także w opolskim o 2 proc. do 124,41 zł/hl, a w pozostałych regionach spadki wyniosły 1 proc.
 

Powyższe zniżki mają w sumie charakter sezonowy, ale ze statystycznego punktu widzenia są dość istotne. W ostatnich latach w lutym ceny ulegały obniżce średnio o 0,3 proc. w odniesieniu do stycznia, przy czym w niektórych latach zdarzały się również ich wzrosty.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!