| Autor: redakcja6

Dalszy spadek cen mleka w skupie w Polsce

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na utrzymanie się tendencji spadkowej cen mleka w skupie, wpływa niekorzystna koniunktura na rynkach zagranicznych oraz duży wzrost podaży mleka w Polsce – informuje Bank BGŻ.

Dalszy spadek cen mleka w skupie w Polsce

Ceny mleka w skupie

W związku z sukcesywnym spadkiem cen mleka w skupie, w październiku bieżącego roku gospodarze otrzymywali średnio 124,38 zł za 1 hl surowca, czyli o 0,2% mniej w relacji miesięcznej. Spadek nie jest duży, ale należy pamiętać, iż o tej porze roku mleko zazwyczaj drożało.
 
Według analityków Banku BGŻ, od początku bieżącego roku ceny mleka spadły o 20% i są o 13% niższe w ujęciu rocznym. Niemniej, nadal jest to poziom o około 6% wyższy od średniego, notowanego w dziesiątym miesiącu w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wzrost cen mleka w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim
 
Warto jednak podkreślić, iż pomimo spadku cen mleka w Polsce, w kilku województwach odnotowano zwyżki jego notowań. Najwięcej, bo o 1% wzrosły ceny mleka na Podkarpaciu, czyli w regionie charakteryzującym się jak dotąd jednymi z najniższych cen i wyniosły 120,84 zł/hl. Kolejne miejsca zajęły województwa wyspecjalizowane w produkcji mleka – podlaskie i warmińsko-mazurskie – wzrost o odpowiednio 0,3% m/m do 130,08 zł/hl oraz o 0,6% do 127,20 zł/hl.

Prognoza cen mleka w 2015 roku

Zdaniem specjalistów, w grudniu tego roku ceny tradycyjnie nieznacznie wzrosną, ale w pierwszym kwartale 2015 roku ponownie przeważą lekkie tendencje spadkowe. Najprawdopodobniej sytuacja ulegnie poprawie na przełomie II i III kwartału przyszłego roku.


Tagi:
źródło: