| Autor: redakcja11

Kazachstan chce odbudować eksport mięsa wołowego

Kazachstan przeznaczy łącznie 150 mln USD na program odbudowy sektora wołowiny, aby w niedalekiej przyszłości stać się największym eksporterem tego gatunku mięsa wśród krajów byłego ZSSR.

Kazachstan chce odbudować eksport mięsa wołowego

Eksport wołowiny z Kazachstanu

Do 2020 r. sprzedaż mięsa wołowego z Kazachstanu ma zwiększyć się do 180 tys. ton z poziomu 14 tys. ton wywiezionych w 2015 r.

FAMMU/FAPA podaje,że już teraz widoczne są opóźnienia w realizacji założeń programu ponieważ zgodnie z programem w 2016 r. Kazachstan powinien wyeksportować 60 tys. ton mięsa wołowego. Tymczasem w I kwartale br. eksport ten wyniósł zaledwie 2 tys. ton, z kolei kontrakty eksportowe na cały rok opiewają na razie na 29 tys. ton.

W czasach Związku Radzieckiego, kraj ten eksportował prawie 330 tys. ton tego gatunku mięsa, ale od początku lat 90-tych produkcja wołowiny znacznie spadła, a przemysł popadł w ruinę na dłuższy czas. Obecnie Kazachowie produkują rocznie 400 tys. ton wołowiny, jednakże możliwości rozwoju eksportu są mocno ograniczone ze względu na brak odpowiedniej kontroli weterynaryjnej. Tagi:
źródło: