| Autor: redakcja6

Francuski sektor bydła wsparty przez rząd

Jak podaje FAMMU/FAPA, niedawno miało miejsce spotkanie francuskiego ministra rolnictwa Stephana Le Foll z prezesem krajowej federacji producentów bydła (FNB) Jeanem Pierre Fleury, podczas którego omawiano problemy krajowego sektora wołowiny.

Francuski sektor bydła wsparty przez rząd

Rząd we Francji wspiera sektor bydła

W związku z trudną sytuacją francuskich producentów bydła, rząd zapowiedział opóźnienie, a nawet anulowanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla farmerów znajdujących się w najgorszym położeniu. Strona rządowa zdeklarowała, że pokryje niezapłacone składki sumą 3,5 mln euro.

Jednocześnie postanowiono, iż zostanie powołany fundusz pomocowy dla sektora, którego budżet zaplanowano na 2 mln euro. Działania te zostaną uzupełnione przez inne formy pomocy, w tym zwolnienia podatkowe od niezagospodarowanej ziemi.

Francuski minister rolnictwa zaapelował także do banków, aby w tych trudnych czasach dla farmerów, odłożyły w czasie lub podjęły renegocjacje spłat od zaciągniętych pożyczek. Poruszono również kwestię negocjacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Według ministra, rząd nie pozwoli, aby skutki negocjacji doprowadziły francuski sektor wołowiny do destabilizacji. Jak sam zanzaczył, wszystkie produkty tego sektora są obecnie sklasyfikowane, jako produkty wrażliwe oraz podkreślił, że Francja będzie przykładać wielką wagę do ewentualnych ustępstw.

Jak informuje FAMMU/FAPA, Le Foll zapowiedział również zwołanie w najbliższych tygodniach okrągłego stołu całej branży, min. w celu uzgodnienia wspólnej strategii eksportu, jak to miało miejsce wcześniej w sektorze trzody chlewnej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!