Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Gazy krów przyczyną wybuchu w oborze

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ubiegłym miesiącu niedaleko Rasdorfu w Hesji w Niemczech doszło do wybuchu obory, w której...

W ubiegłym miesiącu niedaleko Rasdorfu w Hesji w Niemczech doszło do wybuchu obory, w której przebywało 90 krów. W wyniku eksplozji poparzeniu uległa jedna z przebywających w oborze krów i uszkodzony został dach budynku. – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Śledztwo wykazało, iż przyczyną wybuchu w niemieckim gospodarstwie były gazy emitowane przez stado krów. W wyniku problemów z trawieniem tych zwierząt, stężenie metanu w środowisku wzrosło ponad przewidywane normy i wystarczyło niewielkie wyładowanie elektrostatycznie, aby wywołać eksplozję gazu.
 
Zdaniem ekspertów, jedna krowa może dziennie emitować co najmniej 1000 litrów gazów, z czego 25-30% stanowi metan. Produkowany przez krowy metan ma znaczący udział w emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że całe rolnictwo na świecie odpowiada za około 14% tej emisji.
 
Problem gazów w oborze stał się na tyle poważny, że pod koniec ubiegłego roku argentyńscy naukowcy opracowali metodę, dzięki której można przetworzyć wydalany przez krowy metan w czystą energię. Stworzono urządzenie, które odprowadza metan z przewodu pokarmowego krów do specjalnie zaprojektowanych pojemników, gdzie następnie jest oczyszczany i otrzymuje się czysty gaz. Niemniej, proces ten jest nadal w fazie badań.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Targi Agritechnica 2017
 • Targi Agritechnica 2017

  W dniach od 12 do 18 listopada 2017 r. (Dni Ekskluzywne 12 i 13 listopada) w Hanowerze odbędą się międzynarodowe targi techniki rolniczej Agritechnica 2017. Organizatorem wystawy jest Niemieckie...
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!

  Setki wystawców z kraju oraz zagranicy, blisko 1000 wspaniałych okazów zwierząt, udział w licznych pokazach, konkursach, a także spotkaniach edukacyjnych - tego może się spodziewać każdy, kto...
 • play Za nami łódzka FERMA 2018
 • Za nami łódzka FERMA 2018

  W miniony weekend, tj. 17-18 lutego br. po raz kolejny na terenie Hali Expo i MOSiR, odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi FERMA Bydła oraz XXI Międzynarodowe Targi FERMA Świń i Drobiu.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl