| Autor: redakcja6

Gazy krów przyczyną wybuchu w oborze

W ubiegłym miesiącu niedaleko Rasdorfu w Hesji w Niemczech doszło do wybuchu obory, w której przebywało 90 krów. W wyniku eksplozji poparzeniu uległa jedna z przebywających w oborze krów i uszkodzony został dach budynku. – podała FAMMU/FAPA.

Gazy krów przyczyną wybuchu w oborze
Śledztwo wykazało, iż przyczyną wybuchu w niemieckim gospodarstwie były gazy emitowane przez stado krów. W wyniku problemów z trawieniem tych zwierząt, stężenie metanu w środowisku wzrosło ponad przewidywane normy i wystarczyło niewielkie wyładowanie elektrostatycznie, aby wywołać eksplozję gazu.
 
Zdaniem ekspertów, jedna krowa może dziennie emitować co najmniej 1000 litrów gazów, z czego 25-30% stanowi metan. Produkowany przez krowy metan ma znaczący udział w emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że całe rolnictwo na świecie odpowiada za około 14% tej emisji.
 
Problem gazów w oborze stał się na tyle poważny, że pod koniec ubiegłego roku argentyńscy naukowcy opracowali metodę, dzięki której można przetworzyć wydalany przez krowy metan w czystą energię. Stworzono urządzenie, które odprowadza metan z przewodu pokarmowego krów do specjalnie zaprojektowanych pojemników, gdzie następnie jest oczyszczany i otrzymuje się czysty gaz. Niemniej, proces ten jest nadal w fazie badań.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!