| Autor: redakcja1

Handel żywcem wołowym i jego produktami

Eksport żywca wołowego, mięsa oraz przetworów wołowych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. był wyższy o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Handel żywcem wołowym i jego produktami
Było to efektem wzrostu eksportu mięsa schłodzonego o 5%, mięsa mrożonego o 35%, mięsa solonego i wędzonego prawie 4,5-krotnie oraz spadku wywozu bydła domowego i hodowlanego odpowiednio o 30% i 11% i przetworów wołowych o 2%. Polskiemu wywozowi sprzyja większe zapotrzebowanie na unijną wołowinę ze strony Hongkongu, Turcji, Izraela i Filipin. W 2017 roku uwarunkowania w globalnym handlu zagranicznym wołowiną są korzystniejsze niż przed rokiem.
 
Zgodnie z prognozami ekspertów FAO więcej sprowadzą: Chiny, Japonia, Wietnam, Indonezja, Korea Południowa, mniej Egipt, USA, Kanada i UE. Wśród liczących się globalnych eksporterów, USA, Indie, Argentyna, UE, Brazylia, Kanada, Meksyk i Ukraina zwiększą eksport, a wywóz z Australii, Nowej Zelandii, Paragwaju i Białorusi obniży się.
 
Dominującą pozycję w polskim eksporcie, podobnie jak przed rokiem, miało mięso wołowe świeże, schłodzone i mrożone, którego udział w strukturze ilościowej wywozu wynosił 92%.
 
Wysyłano je przede wszystkim do Włoch, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Izraela. Wśród czołowych nabywców tej wołowiny najwyższe ceny uzyskiwano w dostawach do Wielkiej Brytanii - 4,34 EUR/ kg i Izraela - 5,76 EUR/kg, a najniższe w wywozie do Niemiec - 2,90 EUR/kg i Holandii - 2,91 EUR/kg.
 
Import żywca wołowego, mięsa oraz przetworów wołowych w tym okresie został zmniejszony o 12% do 44,3 tys. ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!