| Autor: mikolaj

P. Hogan: Ewentualna pomoc dla mleczarzy dopiero po wykorzystaniu obecnej

Podczas publicznego wysłuchania w Parlamencie Europejskim Komisarz Phil Hogan uzależnił przyznanie kolejnej pomocy dla krajów członkowskich od wykorzystania już obecnej pomocy, która do tej pory nie została wykorzystana przez 8 krajów wcale.

P. Hogan: Ewentualna pomoc dla mleczarzy dopiero po wykorzystaniu obecnej

Phil Hogan zasugerował, że Komisja rozważa alternatywne środki, ale będzie rozważał przyznanie dodatkowych pieniędzy tak długo, jak niektóre kraje nie skorzystają z istniejących funduszy pomocowych. - Prosiłbym pod koniec czerwca ... pozostałe osiem państw członkowskich do wypłaty, jak szybko to możliwe - powiedział Hogan, odnosząc się do krajów, które nie wykorzystały  € 500 mln z pakietu pomocowego dla zmagających się z trudnościami rolników, które  Komisja przyjęła we wrześniu.

Komisarz Hogan spotkał się również z krytyką jego dobrowolnego programu redukcji produkcji mleka, zatwierdzonym przez Radę Europejską w marcu, co pozwala producentom mleka na wspólne działania w celu zmniejszenia produkcji i otrzymania środków na ten cel od państw członkowskich w ramach rekompensaty. Program ma na celu dać producentom narzędzia aby podnieść ceny mleka, jednak niektórzy posłowie stwierdzili, że ten program nie działa i nie będzie działał tak długo, jak jest to system dobrowolny, z niektórymi producentami którzy cały czas kontynuują  zalewanie rynku.  Komisarz przyznał, że - spotkał się z "mieszaną reakcją" co do tego programu. Zgadzam się, że musimy wszyscy odegrać swoją rolę.

Powiedział, że Komisja patrzy również na inne alternatywy. - Istnieją narzędzia zarządzania ryzykiem w ramach WPR, ale niestety nie są one dość silne - powiedział. Patrzymy na doświadczenia amerykańskie i doświadczenia krajów Oceanii. W Stanach Zjednoczonych, na przykład, korzysta się z programu ochrony marży, który pozwala rolnikom na zastosowanie ubezpieczenia na pokrycie różnicy pomiędzy kosztem paszy i cen mleka.

Jak do tej pory Polska wykorzystała 0% funduszy z 28,9 mln EUR przyznanych przez Komisję. Poza naszym krajem z pomocy nie skorzystały jeszcze w ogóle: Francja, Grecja, Cypr, Holandia, Austria, Rumunia i Finlandia.Tagi:
źródło: