| Autor: redakcja1

Japonia otwiera rynek dla polskiej wołowiny

Jak poinformowały MRiRW oraz GIW, od 1 sierpnia 2014 roku rynek japoński został otwarty dla polskiej wołowiny – podaje Bank BGŻ.

Japonia otwiera rynek dla polskiej wołowiny
Zakaz importu wołowiny pochodzącej z Unii Europejskiej obowiązuje w Japonii od 2001 r. z powodu wystąpienia choroby BSE u bydła. W ostatnich latach trwały intensywne działania niektórych krajów unijnych, związane z umożliwieniem sprzedaży mięsa wołowego do Japonii. W 2013 r. dostęp do tego rynku otrzymały: Francja, Holandia, a także Irlandia.
 
Polska jest czwartym unijnym krajem, z którego będzie możliwy eksport na rynek japoński. Jak wynika z danych japońskiego Ministerstwa Finansów, w obrębie pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku kontyngent importu wołowiny w tym kraju wyniósł łącznie ponad 204 tys. t, przy czym 69 tys. t stanowiło mięso świeże lub schłodzone, a 135 tys. t - mięso mrożone. Głównymi dostawcami mięsa wołowego na rynek japoński są: Australia, USA, Nowa Zelandia oraz Kanada. W pierwszym półroczu br. wymienione kraje sprzedały tam odpowiednio: 114 tys. t, 69,5 tys. t, 13 tys. t i 4,5 tys. t.
 
Wołowina pochodząca z UE, póki co, stanowi margines japońskiego importu. Spośród krajów europejskich, które aktualnie mogą eksportować wołowinę do Japonii, w I połowie 2014 roku, najwięcej sprzedała Francja - 41 t. Było to przede wszystkim mięso świeże lub schłodzone. Natomiast z Holandii w tym samym czasie na rynek japoński trafiły ponad 4 t głównie mięsa mrożonego.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!