| Autor: mikolaj

Kwoty mleczne przeszły do historii

Wraz z końcem marca 2015 roku zakończył się system kwotowania produkcji mleka w Unii Europejskiej.

Kwoty mleczne przeszły do historii

Kwotowanie produkcji mleka

- Dziś mamy pierwszy dzień, w którym europejskie rolnictwo produkuje mleko bez reżimu kwotowego – podkreślił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas konferencji prasowej poświęconej sytuacji po zniesieniu kwot mlecznych.

- Do tej sytuacji rolnictwo przygotowywało się od lat. Nie mniej jednak zdecydowanie muszą przyspieszyć procesy koncentracyjne –
stwierdził minister zwracając uwagę na skalę produkcji największych producentów światowych, z którymi musimy konkurować na globalnym rynku.

Przedstawiając dane dotyczące produkcji, spożycia oraz koncentracji w największych firmach minister Sawicki zwrócił uwagę na przygotowywane rozwiązania prawne, które powinny wzmocnić pozycje producentów mleka w całym łańcuchu żywnościowym.


Szef resortu rolnictwa podkreślił również konieczność zakończenie wojen polsko-polskich na rzecz wypracowania wspólnej oferty podażowej sektora w stosunku do handlu wielkopowierzchniowego, jak i w eksporcie.

Obecni na konferencji producenci mleka i przetwórcy zwracali uwagę, że koncentracja produkcji następuje, ale przyznali, że w obecnej chwili musi ona przyspieszyć, aby możliwy był dalszy rozwój sektora mleczarskiego.


- Jestem przekonany, że możemy, najdalej za dwa lata, osiągnąć 3 pozycję w produkcji mleka w Unii Europejskiej – podkreślił minister Sawicki.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!