| Autor: redakcja1

Wzrósł eksport mięsa Halal z Litwy

W 2015 r. Litwa wyeksportowała 420 ton wołowiny wyprodukowanej zgodnie zasadami uboju rytualnego, co stanowiło 11% z 3770 ton mięsa wołowego wywiezionego z Litwy - podaje FAMMU/FAPA.

Wzrósł eksport mięsa Halal z Litwy

Eksport mięsa Halal z Litwy

Niemal 100 ton sprzedano do Libanu, 50 ton do Egiptu, reszta skierowana została do społeczności żydowskich oraz muzułmańskich w innych krajach Unii Europejskiej. Okazuje się, że handel wołowiną tego rodzaju z państwami Wspólnoty przynosi większe zyski niż w przypadku wywozu poza Unię, a to za sprawą większych cen, mniejszych kosztów transportu oraz szerszych kanałów dystrybucji.
 
W najbliższych latach wysyłka wołowiny pochodzącej z uboju rytualnego z Litwy może dalej sie zwiększać dzięki kontynuacji rozmów handlowych z szeregiem krajów trzecich. Litwini kończą aktualnie negocjacje w tej strawie z Iranem. Prowadzą również rozmowy z Marokiem, jednakże rynek ten jest mniej atrakcyjny z uwagi na poziom cen, w porównaniu z rynkami Bośni i Hercegowiny, Kosowa oraz Albanii.
 
Według Litwinów kraje z półwyspu arabskiego mogą okazać się znaczącym rynkiem zbytu na wołowinę halal. W rozwoju kontaktów w tym regionie brakuje jednak Litwinom wystarczającej liczby ambasad.
 
Obecne w tych krajach placówki konsularne nie posiadają odpowiednich uprawnień. Rozwój procesu dyplomatycznego w krajach arabskich jest z kolei dość powolny, co wynika ze specyficznych różnic kulturowych oraz religijnych.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!