| Autor: redakcja6

Niewielkie spadki cen skupu mleka w Polsce (marzec 2014)

W marcu bieżącego roku utrzymywały się niewielkie spadki cen skupu mleka – informuje Bank BGŻ.

Niewielkie spadki cen skupu mleka w Polsce (marzec 2014)
Z danych GUS wynika, że w trzecim miesiącu bieżącego roku gospodarze otrzymywali za hektolitr surowca 150,31 zł, co oznacza spadek w stosunku do lutego o niespełna 1%. Jest to jesdnak nadal o 20% więcej wobec marca roku ubiegłego oraz o 34% więcej w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat.
 
W skali miesiąca największe spadki zaobserwowano w województwie świętokrzyskim, gdzie w punktach skupu płacono 147,64 zł/hl mleka, a także w województwie lubelskim 143,18 zł/hl. Oznacza to w obu przypadkach obniżki sięgające 3%. Z kolei w Małopolsce, na Śląsku oraz w regionie woj. pomorskiego spadki wyniosły 2% m/m, zaś w pozostałych częściach kraju nie przekraczały one 1%. Ponadto w zachodniopomorskim ceny skupu ukształtowały się na poziomie o 1% wyższym wobec lutego i wyniosły 161,39 zł/hl.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ, w ostatnim czasie zauważalne jest większe zróżnicowanie regionalne cen skupu mleka. W marcu bieżącego roku najwyższe ceny przypadające 160 zł/hl, odnotowano w części zachodniej Polski, a zwłaszcza w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim.
 
Według ekspertów zmniejsza się także dystans pomiędzy regionami, gdzie notuje się najniższe ceny, czyli w świętokrzyskim i małopolskim, a średnią ceną w kraju. W marcu 2013 roku w tych województwach gospodarze za litr surowca otrzymywali średnio o 10% mniej niż przeciętne w całej Polsce, zaś w analizowanym miesiącu różnica ta uległa zmniejszeniu do 5%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!