| Autor: redakcja1

Pogłowie krów mlecznych i produkcja mleka w Polsce

Polska, pośród krajów Unii Europejskiej, zajmuje trzecie miejsce pod kątem wielkości pogłowia krów mlecznych.

Pogłowie krów mlecznych i produkcja mleka w Polsce
W grudniu 2019 r. krajowe pogłowie krów mlecznych liczyło 2 164,5 tys. szt. i było o 2,2% - 49,6 tys. szt. mniejsze niż w roku wcześniejszym.
 
Względy ekonomiczne powodują, że produkcja mleka koncentruje się w Polsce centralnej i wschodniej, a więc na terenie woj. mazowieckiego - 23% całkowitego pogłowia krów mlecznych, podlaskiego - 20%, wielkopolskiego - 12%, a także łódzkiego i warmińsko-mazurskiego - po 8% udziału w krajowym pogłowiu, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego - po 6%. Rejony te, ze względu na sprzyjające warunki przyrodnicze, tradycje, kulturę rolną oraz możliwość produkcji pasz objętościowych, skupiają 84% krajowego pogłowia krów mlecznych, a na ich obszarze realizowane jest 86% dostaw mleka.
 
Polska należy do grona liczących się producentów mleka, a krajowy sektor mleczarski odgrywa istotną rolę w tworzeniu PKB z rolnictwa. Według danych GUS produkcja mleka w Polsce w 2019 r. osiągnęła poziom 14,1 mld litrów, a więc wyższy o 2,3% niż przed rokiem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!