| Autor:

Polskie bydło będzie eksportowane do Rosji?

Wniosek o uznanie regionalizacji w aspekcie BSE został skierowany do władz rosyjskich przez Głównego Lekarza Weterynarii.


W połowie października na nieoficjalnej stronie internetowej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej ukazała się informacja na temat zniesienia zakazu wywożenia bydła hodowlanego oraz użytkowego z gospodarstw i jednostek administracyjnych polskich na teren Federacji Rosyjskiej, które są wolne od gąbczastej encefalopatii bydła rogatego, gdzie w przeciągu minimum siedmiu lat nie zostało zarejestrowane zachorowanie na BSE.

 

Niemniej jednak zakaz wywozu bydła rogatego w dalszym ciągu obowiązuje województwa warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, opolskie oraz świętokrzyskie. Natomiast 18 października, czyli trzy dni po umieszczeniu informacji dotyczącej zezwolenia eksportu bydła rogatego, Główny Lekarz Weterynarii wystąpił z wnioskiem o uznanie regionalizacji w zakresie BSE do władz rosyjskich.

 

Dlatego, że na obszarze RP jednostką administracyjną jest powiat, a nie województwo, w związku z tym zakaz powinien objąć jedynie powiaty, gdzie po 2003 roku wykryto przypadki zachorowań na BSE.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!