| Autor: redakcja1

Brazylia prognozuje dalszy wzrost eksportu wołowiny

Brazylijskie Stowarzyszenie Eksporterów Wołowiny (ABIEC) oczekuje się wzrostu eksportu wołowiny z Brazylii w br., i to pomimo ujawnionych w połowie marca br. przypadków sprzedaży zepsutego lub zainfekowanego salmonellą mięsa.

Brazylia prognozuje dalszy wzrost eksportu wołowiny

Eksport wołowiny z Brazylii

Na kilka dni przed wybuchem skandalu prezes ABIEC Antonio Jorge Camardelli szacował, że w 2017 r. Brazylia wywiezie wołowinę o wartości od 5,5 do 6,0 mld USD, co będzie oznaczało 9% zwyżkę w ujęciu wartościowym. Kontyngent wysyłki może zwiększyć się z kolei o 11%. Przewidywań tych nie skorygowano nawet po wybuchu skandalu. Jak podkreśla FAMMU/FAPA, corocznie Brazylia zwiększa liczbę rynków zbytu dla swojej wołowiny. W 2015 r. było to 129 krajów, a w 2016 r. już 133.
 
Zdaniem ABIEC, w 2017 r. ich liczba może wzrosnąć do 184. W połowie marca br. brazylijska policja wszczęła śledztwo w sprawie 21 zakładów mięsnych, których przedstawiciele mieli przekupywać federalnych inspektorów w celu dopuszczenia do obrotu zepsutego mięsa. Rząd zawiesił 33 urzędników państwowych, zamknął trzy zakłady, a także rozpoczął szczegółowe kontrole. Szybka reakcja najwyższych władz Brazylii, sprawiła, że dwa tygodnie po ujawnieniu afery, zakazy importu wołowiny zniosły kluczowe rynki zbytu dla Brazylijczyków, tj. Chiny, Chile, Egipt oraz Hongkong.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!