| Autor: redakcja1

Kwoty mleczne. Ponad 300 mln euro kary dla Niemiec za nadprodukcję

Jak wynika z najnowszych szacunkowych danych niemieckiego Ministerstwa Rolnictwa, dostawy mleka w Niemczech w sezonie 2014/2015 przekraczają przyznany na ten okres limit – podaje FAMMU/FAPA

Kwoty mleczne. Ponad 300 mln euro kary dla Niemiec za nadprodukcję

Nadprodukcja mleka w Niemczech

Jest już pewne, że Niemcy czwarty raz z rzędu będą zobowiązane do poniesienia karnej opłaty z tego tytułu. Najnowsze dane ekspertów z AMI dot. rynku niemieckiego wskazują, że po dwunastu miesiącach ostatniego sezonu, a więc od kwietnia 2014 r. do końca marca 2015 r. wielkość dostaw po skorygowaniu o zawartość tłuszczu osiągnęła 31,34 mln ton.

 

Tym samym do mleczarni w tym kraju dostarczono o 1,7% więcej surowca niż w tym samym czasie sezonu 2013/2014, przy czym w minionym sezonie limit przekroczono o 1,9% a przyznana na sezon 2014/2015 kwota jest identyczna jak ta sprzed roku, więc producenci nie mieli możliwość zwiększenia dostaw mleka w obrębie roku bez ponoszenia kar, a zalecana była wręcz redukcja podaży.

 

W sumie dostawy przed korektą w analizowanym okresie sezonu 2014/2015 osiągnęły poziom o 1,75% wyższy niż w sezonie 2013/14, kiedy to było 31,26 mln ton, chociaż zawartość tłuszczu w mleku była nieco mniejsza niż przed rokiem, w wyniku czego skorygowane dostawy mleka wyniosły 31,34 mln ton, a zatem wzrosły mniej dynamicznie, bo o 1,9%.

 

Jak wynika z danych AMI ZMB w ostatnich miesiącach sezonu rozwój produkcji mleka w Niemczech był ograniczony. Już w listopadzie zauważalne było znaczące osłabienie dynamiki zwyżki w obrębie roku, a w grudniu zaobserwowano spadek. W lutym i marcu 2015 roku na obniżenie produkcji mleka kładziony był jeszcze większy nacisk W miesiącach tych wykorzystanie kwot wynosiło 103,7%, a jeszcze w styczniu dostawy przekraczały limit o 4,1%.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!