| Autor: redakcja11

Amerykańska wołowina powróci na rynek Arabii Saudyjskiej

Jak przypomina FAMMU/FAPA, po wykryciu nietypowego przypadku tzw. choroby szalonych krów (BSE) w Stanach Zjednoczonych w 2012 r., Arabia Saudyjska wprowadziła embargo na przywóz wszystkich towarów z wołowiny z rynku amerykańskiego.

Amerykańska wołowina powróci na rynek Arabii Saudyjskiej

Obecnie oba kraje doszły do porozumienia w sprawie wznowienia wysyłek amerykańskiej wołowiny do Arabii Saudyjskiej. Tym samym Stany Zjednoczone są drugim największym producentem wołowiny, który uzyskał dostęp do rynku saudyjskiego. Z kolei na początku 2016 r. Saudyjczycy otworzyli swój rynek na dostawy mięsa wołowego z Brazylii.

 

Zanim dojdzie do wznowienia wysyłek amerykańskiej wołowiny do Arabii Saudyjskiej, to Stany Zjednoczone muszą dostosować swój program świadectw eksportowych do wymogów stawianych przez stronę saudyjską. Niestety nie wiadomo dokładnie, ile potrwa ten proces, jednakże w przypadku Brazylii zabrało to ponad sześć miesięcy.

 

Wstępna umowa, dotycząca wznowienia handlu ma obejmować wołowinę oraz produkty z wołowiny (wołowiną z kością i bez kości, mięso mielone, przetwory wołowe oraz podroby), pochodzące od zwierząt w wieku poniżej 30 miesięcy życia, z późniejszym przesunięciem wieku zwierząt do 48 miesięcy. W 2011 r.,a więc w pełnym roku przez saudyjskim embargiem, Stany Zjednoczone wyeksportowały do Arabii Saudyjskiej około 5,2 tys. ton mięsa wołowego. Tagi:
źródło: