| Autor: redakcja11

Amerykańska wołowina powróci do RPA

Z danych amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA) wynika, że pierwszy transport mięsa wołowego ze Stanów Zjednoczonych dotarł do RPA.

Amerykańska wołowina powróci do RPA

Przypomnijmy, że w dniu 7 stycznia 2016 r., po ponad dwóch latach intensywnych negocjacji, Stany Zjednoczone oraz RPA ustaliły przepisy sanitarne oraz kształt świadectw zdrowia dotyczących wołowiny, wieprzowiny oraz drobiu wysyłanego na rynek południowoafrykański.


FAMMU/FAPA podkreśla, że rynek ten pozostawał zamknięty dla amerykańskiego drobiu od 2000 r., natomiast dla wołowiny od 2003 r. (po wykryciu pierwszego przypadku BSE u bydła w USA), a dla wieprzowiny od 2013 r. Wartość sprzedaży mięsa wysyłanego z USA do Afryki Południowej może wynosić rocznie 75 mln USD. Kiedy wznowiono handel, wartość wyeksportowanego drobiu (prawie 12 tys. ton) ze Stanów Zjednoczonych na ten rynek wyniosła w I kwartale 2016 r. 7,2 mln USD.

Ponadto Stany Zjednoczone wysyłają obecnie mięso wołowe do 14-tu krajów na świecie, które w 2003 r. zdecydowało się na wstrzymanie importu amerykańskiej wołowiny w związku z obawami przed BSE, tj. do Australii, Makau, na Filipiny, do Nowej Zelandii, Singapuru, na Ukrainę, do Wietnamu, Egiptu, Libanu, Turcji, Kostaryki, Saint Luci, Gwatemali oraz Iraku. Wartość amerykańskiego eksportu wołowiny zwiększyła się o 180 mln USD dzięki zniesionym restrykcjom.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!