| Autor: redakcja6

Prognozy produkcji wołowiny w Polsce i UE w 2014 r.

Według prognoz, w pierwszej połowie 2014 roku produkcja żywca wołowego w Polsce ukształtuje się na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniesie około 330 tys. ton – podała FAMMU/FAPA.

Prognozy produkcji wołowiny w Polsce i UE w 2014 r.
Pogłowie bydła oraz produkcja wołowiny od kilku lat w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie. Sytuacja ta wynika głównie z faktu, że jest ona w dużej mierze jest związana z mlecznym kierunkiem chowu bydła.
 
Z kolei z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że w 2014 roku nastąpi zahamowanie spadkowego trendu produkcji mięsa wołowego i cielęcego w państwach członkowskich. Produkcja w 28 krajach Wspólnoty wyniesie najprawdopodobniej 7 mln 478 tys. ton, co oznacza, że będzie o 1% wyższa niż w 2013 roku.
 
Z kolei w 2015 roku prognozowany jest dalszy wzrost wytwórstwa tego gatunku mięsa o kolejne 1,2%.
 
FAMMU/FAPA przypomina, że w połowie ubiegłego roku przeciętna cena wołowiny na rynku globalnym znajdowała się poniżej poziomu odnotowanego w lipcu 2012 roku. Znaczący spadek cen miał miejsce głównie w Niemczech, ale także w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Litwie oraz na Łotwie.
 
Spadek cen w tych państwach wywarł wpływ również na ceny żywca wołowego w Polsce. W roku ubiegłym średnia cena młodego bydła rzeźnego klasy R3 wyniosła 3,11 euro/kg i była o 6,8% niższa niż w 2012 roku, ale przewyższyła jednocześnie o 0,5% notowania z 2011 roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!