| Autor: redakcja1

Protesty włoskich i węgierskich producentów mleka

W ubiegły poniedziałek kilkudziesięciu węgierskich rolników przeszło wraz z krowami ulicami Budapesztu w marszu protestacyjnym, domagając się zwiększenia dopłat do produkcji mleka oraz poprawy rynkowych warunków jego zbytu - informuje FAMMU/FAPA.

Protesty włoskich i węgierskich producentów mleka

Protesty producentów mleka

Demonstranci utrzymują, że dotacje zapewniane przez UE i budżet Węgier nie są wystarczające, gdyż cena zbytu mleka często nie jest w stanie pokryć nawet kosztów produkcji. Rolnicy pokonali dystans ośmiu kilometrów, odwiedzając kolejno siedzibę państwowego stowarzyszenia handlu, państwowy urząd bezpieczeństwa żywności i państwowy urząd podatkowy. We wszystkich tych instytucjach złożyli swoje petycje. Zdaniem uczestników demonstracji w kraju istnieje proceder sprzedawania sieciom supermarketów sprowadzanych produktów po obniżonych cenach, co uniemożliwia klientom dostęp do żywności produkowanej z węgierskiego mleka.

Władze węgierskie wskazują, że w ramach walki z nadużyciami fiskalnymi w przemyśle mleczarskim prowadzi się dochodzenie w sprawie 18 przypadków oszustw podatkowych na całkowitą kwotę 13 mld HUF - 42 mln EUR. Poza tym, w celu pomocy krajowym producentom ściśle egzekwuje się standardy bezpieczeństwa żywności.
 
Przeciw malejącym cenom skupu mleka i przywozowi taniego surowca z zagranicy protestowali też producenci we Włoszech. Tysiące rolników uczestniczyło w demonstracji, która miała miejsce 2 kwietnia w miejscowości Udine na północy Włoch.
 
Protestujący producenci mleka, którzy do Udine przyjechali traktorami i zabrali ze sobą krowy otrzymują 0,33 EUR za kilogram mleka, co odpowiada poziomowi cen z 2000 roku. Rolnicy utrzymują, że taki poziom cen nie pokrywa nawet kosztów żywienia zwierząt.
 
Niski poziom cen mleka we Włoszech ma dramatyczne konsekwencje dla gospodarstw mlecznych. Po zniesieniu kwot mlecznych w UE 1,5 tys. producentów we Włoszech całkowicie zrezygnowało z produkcji mleka. Większość z nich znajdowała się w rejonach górskich. W ten sposób liczba gospodarstw mleczarskich zmalała do rekordowych 33 tys.Tagi:
źródło: