| Autor: redakcja1

Rekordowy eksport płynnego mleka i śmietany z Polski

W 2014 roku w eksporcie płynnego mleka i śmietany, odnotowano wzrost kontyngentu i wartości wywozu odpowiednio o 26,8% do 381,2 tys. ton oraz o 17% do rekordowych 266,9 mln EUR – podaje FAMMU/FAPA.

Rekordowy eksport płynnego mleka i śmietany z Polski

Eksport płynnego mleka i śmietany z Polski

W każdym z miesięcy 2014 roku wartość eksportu płynnego mleka i śmietany za granicę była wyższa niż w 2013 roku. Tradycyjnie płynne mleko i śmietanę dostarczano niemal wyłącznie do państw członkowskich UE.

 

Dominującym kierunkiem wysyłki pozostały Niemcy, które zaimportowały więcej o 26,2% do 233,1 tys. ton mleka i śmietany o 15,2% do 163,3 mln EUR więcej niż w 2013 r. Niemal 61,2% analizowanego typu produktów wysyłanych z Polski trafiała do zachodniego partnera, inne kierunki miały więc drugorzędne znaczenie.

 

Na drugim miejscu znalazła się Białoruś, do której wywóz artykułów mleczarskich z analizowanej podgrupy w minionych latach praktycznie nie istniał. Dostarczono tam 25,4 tys. ton płynnego mleka i śmietany za 13,2 mln EUR. Eksport w tym kierunku nastąpił w wyniku wprowadzonego przez Rosję embargo, a dostawcy zamiast wysyłać towary bezpośrednio do Rosji wywozili je przez Białoruś.

 

Na trzecie miejsce spadły Włochy gdzie wywieziono 10 tys. ton mleka i śmietany wartej 11,8 mln EUR. Na większą uwagę zasługuje wzrost eksportu o 2,5 raza do Francji - 7,8 mln EUR przy 3,99 tys. ton. Mniej dynamiczne zwyżki zaobserwowano w odniesieniu do Wielkiej Brytanii i Czech. Eksport płynnego mleka i śmietany w tych kierunku w obrębie roku zwiększył się wartościowo kolejno o 32,6% i 11,9% do 8,6 mln EUR.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!