| Autor: redakcja1

Wywóz polskiej wołowiny przekroczył już poziom 200 tys. t

Na rynku wołowiny obserwujemy trend wzrostowy w eksporcie. W okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. kontyngent sprzedaży na rynkach zagranicznych wyniósł 201 tys. t, co oznacza 12 proc. wzrost w obrębie roku - podaje BGŻ BNP Paribas.

Wywóz polskiej wołowiny przekroczył już poziom 200 tys. t

Eksport wołowiny z Polski

Należy zaznaczyć, że w 2014 r. wolumen wysyłki utrzymał się na tym samym poziomie, co rok wcześniej. Taka stagnacja była związana z niezbyt dużym zainteresowaniem polskim surowcem na rynkach zagranicznych. Wynikało to w dużej mierze z wprowadzonego zakazu uboju rytualnego. Został on niemniej zniesiony w grudniu 2014 r., co umożliwiło wznowienie uboju halal oraz koszernego i znalazło odzwierciedlenie w notowanym aktualnie wzroście eksportu.
 
Sprzedaż na rynkach zagranicznych w omawianym czasie była napędzana przez prawie 16 proc. zwyżkę zamówień na mięso świeże lub schłodzone. Natomiast wywóz mięsa mrożonego obniżył się o 1 proc. W wyniku tych zmian 79 proc. polskiego eksportu nieprzetworzonego mięsa wołowego stanowi obecnie mięso świeże lub schłodzone.
 
Niemniej jednak, wysyłka napędzana jest przez zamówienia na mięso świeże i schłodzone pochodzące z rynku wspólnotowego. Jak wynika z danych Eurostatu w omawianym okresie dynamika sprzedaży do UE była w granicy 22 proc. w ujęciu rocznym. W tym samym czasie wywóz na rynki trzecie wzrósł jedynie o 5 proc.
 
Pod względem kierunków sprzedaży mięsa świeżego lub schłodzonego, najwięcej tego mięsa trafia do Włoch, Niemiec oraz Holandii. Te trzy kraje są importerem 60 proc. polskich dostaw świeżej lub schłodzonej wołowiny. Włochy, które sprowadzają 30 proc. eksportu świeżej lub schłodzonej wołowiny, zwiększyły w ujęciu ilościowym zamówienia o 18 proc. w ujęciu roku.
 
Na tym tle wyłaniają się Niemcy z najwyższą dynamiką sprzedaży. Jest to drugi, co do wielkości odbiorca polskiego surowca z 18 proc. udziałem w sprzedaży mięsa świeżego lub schłodzonego, przy czym kraj ten w analizowanym czasie zwiększył import polskiego surowca aż o 32 proc. Istotne dla ogólnego wolumenu sprzedaży był także 17 proc. zwyżka dostaw do Holandii. Z drugiej strony w omawianym okresie wysyłka do Hiszpanii, która do tej pory była również istotnym rynkiem zbytu polskiego surowca, zmniejszyła się w obrębie roku o 12 proc.
 
Jak widać, zapotrzebowanie na polski surowiec systematycznie wzrasta. Odnosi się to w szczególności do mięsa świeżego lub schłodzonego, które zdobywa rynki we Włoszech, Niemczech oraz Holandii.
 
Równocześnie zmiany zachodzące w imporcie wskazują na rosnące zainteresowanie wołowiną w szczególności z rynku niemieckiego, słowackiego oraz litewskiego. W okresie pierwszych siedmiu miesięcy wolumen wołowiny, która trafiła do Polski, zwiększył się o ponad połowę w skali roku i wyniósł 11,8 tys. t.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!