| Autor: redakcja1

Wzrost skupu i przetwórstwa mleka w UE-28

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej w 2013 r. unijne mleczarnie skupiły łącznie 140,6 mln t mleka, a więc o blisko 1% więcej niż w 2012 roku – podaje Bank BGŻ.

Wzrost skupu i przetwórstwa mleka w UE-28
Silny wzrostowy trend w produkcji mleka obserwowano przede wszystkim w II połowie minionego roku. Wynikały one z korzystnych warunków pogodowych oraz rekordowo wysokich ceny skupu mleka przy stabilizacji bądź obniżkach kosztów produkcji. W samym grudniu dostawy surowca zwiększyły się o ponad 4%, czyli o 481 tys. t do 11,5 mln ton.
 
Łącznie w 2013 r., pośród liczących się producentów mleka, wzrost skupu odnotowano w Niderlandach o 4,6% do 11,7 mln t, Niemczech o 2,0% do 30,3 mln t oraz w Irlandii o 3,4% do 5,6 mln t. Dostawy tego surowca zwiększyły się również w Polsce o 0,8% do 9,9 mln t, a zmalały za to w Europie południowej i zachodniej, w tym we Francji i Hiszpanii o 0,3% do odpowiednio 24,5 mln t i 6 mln ton. Według szacunków ekspertów Rabobanku w II półroczu bieżącego roku tempo wzrostu kontyngentu produkcji przyspieszy do 2,6% w ujęciu rocznym, przy założeniu normalnych warunków pogodowych.
 
Natomiast zeszłoroczna większa podaż surowca przełożyła się na wzrost produkcji tzw. stałych artykułów mlecznych, często kierowanych na eksport, których ceny kształtowały się na rekordowo wysokich poziomach. Produkcja mleka płynnego i galanterii mlecznej malała. Ogółem w 2013 r. unijne zakłady mleczarskie więcej wytworzyły głównie pełnego mleka w proszku (PMP) - o 4,3% do 595 tys. t, ale także masła - o 1% do 1959,3 tys. t oraz serów - o 1% do 8531,9 tys. ton.

Prawie 63% PMP wyprodukowanego w UE zostało wysłane poza granice UE-28, tj. 374,4 tys. t, co i tak oznacza zniżkę o 3% w ujęciu rocznym. Chociaż masło jest w większym stopniu kierowane na rynek wewnętrzny, jednakże eksport też odgrywa dużą rolę. W 2013 r. wzrósł on o ponad 0,3% w relacji rocznej do 102,1 mln ton. Z kolei sprzedaż serów na rynkach zagranicznych zwiększono o 3% do 787,5 tys. ton.

Z uwagi na trudną sytuację gospodarczą w UE oraz obniżkę popytu na artykuły mleczne nie należące do produktów pierwszej potrzeby, zakłady mleczarskie zmniejszyły natomiast przetwórstwo mleka na ten cel. Jak wynika z danych Eurostatu w minionym roku zmalała przede wszystkim produkcja przetworów fermentowanych, jak przykładowo jogurtów o 1,2% do 8,01 mln t, mleka pełnego oraz śmietany - odpowiednio o 0,6% w ciągu roku do 31 mln t i o 1,5% do 2,56 mln ton.

W 2014 r. spodziewana jest poprawa sytuacji na rynku unijnym, czyli niewielkiego spadku bezrobocia i przyspieszenia tempa wzrostu PKB. Spowoduje to nieznaczne ożywienie popytu wewnętrznego na przetwory mleczarskie, niemniej nadal większe możliwości wzrostu sprzedaży będą istniały na rynkach trzecich – zaznacza Bank BGŻ.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!