| Autor: redakcja6

Rosja wprowadza embargo na mleko z Ukrainy

Skupiający największe koncerny mleczarskie w Rosji – Rosyjski Związek Producentów Mleka, zwrócił się do rządu o wprowadzenie dwuletniego zakazu importu mleka z Ukrainy.

Rosja wprowadza embargo na mleko z Ukrainy
Ponadto rosyjscy producenci domagają się, aby rząd wprowadził cła ochronne na ukraińskie mleko i przetwory mleczarskie z Ukrainy. Jak donoszą rosyjskie media, mleczarze obawiają się, że integrująca się z Unią Europejską Ukraina stanie się korytarzem tranzytowym dla relatywnie tańszego mleka z Europy.
 
Według Rosyjskiego Narodowego Związku Producentów Mleka, średnia cena surowego mleka w Unii Europejskiej kształtuje się na znacznie niższym poziomie niż w Rosji, ze względu na wyższe dotacje dla producentów. Zdaniem ekspertów, za litr surowca w państwach członkowskich konsumenci płacą średnio 0,44 euro, podczas gdy w Rosji – o 0,11 euro więcej (0,55 euro/l).
 
Planowane przez Rosjan embargo najbardziej dotknęłoby ukraińskich wytwórców serów, którzy blisko 10% produkcji eksportują do Rosji. Produkcja serów do połowy ubiegłego roku wyniosła 170 tys. ton. W przypadku wprowadzenia embarga, Rosja będzie mogła uzupełniać ewentualne braki importując te przetwory mleczarski z Białorusi.
 
Jak zaznacza FAMMU/FAPA, jeszcze w lutym Rosja nałożyła ograniczenia na import mleka z Litwy, a restrykcje te zostały ustanowione przez rosyjskie służby sanitarne w październiku. Według rosyjskich przedstawicieli władz, powodem decyzji była niska jakość produktów. Natomiast zdaniem Litwinów, był to odwet za wprowadzenie przez Litwę zasad tzw. trzeciego pakietu energetycznego i pozwanie Gazpromu przed sądy międzynarodowe. Restrykcje zostały zdjęte jeszcze w lutym.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!