Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosja wprowadza embargo na mleko z Ukrainy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Skupiający największe koncerny mleczarskie w Rosji – Rosyjski Związek Producentów Mleka,...

Skupiający największe koncerny mleczarskie w Rosji – Rosyjski Związek Producentów Mleka, zwrócił się do rządu o wprowadzenie dwuletniego zakazu importu mleka z Ukrainy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ponadto rosyjscy producenci domagają się, aby rząd wprowadził cła ochronne na ukraińskie mleko i przetwory mleczarskie z Ukrainy. Jak donoszą rosyjskie media, mleczarze obawiają się, że integrująca się z Unią Europejską Ukraina stanie się korytarzem tranzytowym dla relatywnie tańszego mleka z Europy.
 
Według Rosyjskiego Narodowego Związku Producentów Mleka, średnia cena surowego mleka w Unii Europejskiej kształtuje się na znacznie niższym poziomie niż w Rosji, ze względu na wyższe dotacje dla producentów. Zdaniem ekspertów, za litr surowca w państwach członkowskich konsumenci płacą średnio 0,44 euro, podczas gdy w Rosji – o 0,11 euro więcej (0,55 euro/l).
 
Planowane przez Rosjan embargo najbardziej dotknęłoby ukraińskich wytwórców serów, którzy blisko 10% produkcji eksportują do Rosji. Produkcja serów do połowy ubiegłego roku wyniosła 170 tys. ton. W przypadku wprowadzenia embarga, Rosja będzie mogła uzupełniać ewentualne braki importując te przetwory mleczarski z Białorusi.
 
Jak zaznacza FAMMU/FAPA, jeszcze w lutym Rosja nałożyła ograniczenia na import mleka z Litwy, a restrykcje te zostały ustanowione przez rosyjskie służby sanitarne w październiku. Według rosyjskich przedstawicieli władz, powodem decyzji była niska jakość produktów. Natomiast zdaniem Litwinów, był to odwet za wprowadzenie przez Litwę zasad tzw. trzeciego pakietu energetycznego i pozwanie Gazpromu przed sądy międzynarodowe. Restrykcje zostały zdjęte jeszcze w lutym.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl