| Autor: redakcja1

Rynek mleka i jego przetworów (marzec 2014)

Skup mleka surowego w marcu wyniósł 852,3 mln l i był wyższy o 12,5% niż przed miesiącem i o 8% niż przed rokiem. W I kwartale 2014 roku, pod wpływem korzystnych cen skupu, dostawcy dostarczyli 2,42 mld l mleka, a więc o ponad 7% więcej niż w I kwartale 2013 r. - podają Jadwiga Seremak-Bulge i Teresa Zdziarska w 5 tegorocznym numerze Rynku Rolnego IERiGŻ-PIB.

Rynek mleka i jego przetworów (marzec 2014)
Wzrost dostaw mleka w okresie pierwszych dwóch miesięcy 2014 r., w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, przełożył się na 86% zwiększenie produkcji mleka w proszku, pod wpływem rosnącego zapotrzebowania krajowego i eksportowego.
 
Wzrosła również o 6% produkcja serwatki, przy 1% spadku produkcji serwatki suszonej, a także śmietany, serów topionych, fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty o 4-5%, masła i tłuszczów mlecznych o 3,5% oraz serów twarogowych o 2%. Wyprodukowano za to mniej mleka i śmietany zagęszczonej o 10% oraz serów dojrzewających o 3%. Na poziomie zeszłorocznym pozostała produkcja mleka przetworzonego i jogurtów.
 
Jak zauważają Jadwiga Seremak-Bulge i Teresa Zdziarska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w okresie styczeń-luty br. dodatnie saldo handlu zagranicznego branży mleczarskiej wyniosło 182 mln EUR i było o 18% większe niż w takim samym okresie minionego roku. Wpływy z eksportu zwiększyły się o 26% do 317,4 mln EUR, w wyniku 17% zwyżki wolumenu wywozu - do ponad 415 mln l w przeliczeniu na mleko surowe i znacznie wyższych cen transakcyjnych. Najbardziej wzrosła sprzedaż zagraniczna mleka w proszku, bo o prawie 50%, za które otrzymywano cenę o 32% większa niż przed rokiem.
 
Eksportowano także więcej suszonej serwatki, mleka płynnego i śmietany - o 13-16%, serów i twarogów o 5% oraz minimalnie więcej fermentowanych napojów mlecznych. Dosyć mocno z kolei ograniczono eksport kazeiny - o 32%, a także lodów - o 7% i masła - o 5%.
 
Import w tym czasie wzrósł o 53% do ponad 252 mln l w ekwiwalencie surowca, a jego wartość zwiększyła się o 39% do 135,4 mln EUR. Wyższy był przywóz wszystkich przetworów mlecznych z wykluczeniem kazein, przede wszystkim półproduktów poszukiwanych przez firmy wtórnego przetwórstwa żywności. Najwyższy, bo o 200% był wzrost importu mleka w proszku, po cenie mniejszej o 5% niż przed rokiem i o 40% od ceny uzyskiwanej w wysyłce, co może świadczyć o opłacalnym reeksporcie.
 
W rezultacie ilościowa nadwyżka eksportu nad importem przetworów mlecznych w okresie pierwszych dwóch miesięcy 2014 roku zmniejszyła się do 163 mln l w przeliczeniu na mleko surowe, czyli o 14% w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.


Tagi:
źródło: