| Autor: redakcja6

Rynek wołowiny w Polsce (I-II 2014)

W okresie od stycznia do końca lutego bieżącego roku na rynku wołowiny w Polsce odnotowano 8% spadek w skali roku wolumenu eksportu nieprzetworzonego mięsa wołowego do poziomu 40,8 tys. ton. Jak zauważa Bank BGŻ, na taki wynik największy wpływ miała mniejsza o 10% sprzedaż poza granicę Polski mięsa świeżego i chłodzonego.

Rynek wołowiny w Polsce (I-II 2014)
Największe spadki sprzedaży odnotowano w analizowanym okresie do Niemiec, Holandii i Hiszpanii. Jak podkreślają eksperci, są to najważniejsze kluczowe dla polskich ekspertów rynki zbytu. Pod względem ilościowym państwa te obecnie są odbiorcą około 40% eksportu nieprzetworzonego mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego. Tymczasem eksport na te rynki w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku spadł o 30% w skali roku, czyli o 5,3 tys. ton.
 
Spadki te były jednak zrekompensowane przez 18-procentowy wzrost importu mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego do Włoch. Dzięki temu kraj ten stał się głównym odbiorcą tego rodzaju mięsa z 33-procentowym udziałem w eksporcie.
 
W przypadku eksportu za granicę mięsa wołowego mrożonego, zaobserwowano spadek o 2% wywozu tego towaru w ujęciu rocznym. Jednak w strukturze eksportu ten gatunek mięsa jest mniej istotny i stanowi 23% w ujęciu ilościowym.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ, pogorszenie wymiany handlowej z zagranicą przełożyło się na kształtowanie się cen wołowiny na polskim rynku. Jak podkreślają specjaliści, ceny bydła w I kwartale bieżącego roku wyniosły średnio 5,93 zł/kg, co oznacza przeciętnie 7-procentowy spadek w relacji rocznej (o 0,46 zł/kg).
 
Tendencja ta wydaje się utrzymywać również w kwietniu. W piętnastym tygodniu roku za kilogram żywca wołowego płacono średnio 5,91 zł, co oznacza 6,5-procentowy spadek w skali roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!