| Autor: redakcja1

Wysoki skup mleka po zniesieniu kwotowania

W obrębie pierwszych trzech miesięcy po zniesieniu kwotowania produkcji mleka, dynamika wzrostu skupu była dość wysoka – zauważa Bank BGŻ BNP Paribas.

Wysoki skup mleka po zniesieniu kwotowania

Skup mleka w Polsce

Jak bowiem wynika z danych GUS, po obserwowanym osłabieniu się skupu w pierwszym kwartale br. wynikającym po części z obaw przekroczenia limitu produkcji i zapłacenia kar, w drugim kwartale br. całkowite dostawy mleka do mleczarni w kraju w czasie roku wzrosły o 3,7 proc. do 2 694 mln l.
 
W samym czerwcu skup mleka wyniósł 944 mln l i był o 3,6 proc. większy niż przed rokiem, chociaż w odniesieniu do miesiąca poprzedniego dostawy tego surowca zmalały o 2,2 proc. Skup mleka w Polsce zwiększał się mimo zniżki cen na rynku krajowym.

Ceny mleka wyraźnie w dół

Według danych GUS, w II kwartale br. rolnicy za hektolitr surowca otrzymywali średnio 113,12 zł, a wiec o 19,4 proc. mniej niż w tym samym okresie 2014 roku. W czerwcu ceny mleka zanotowały kolejną obniżkę do 110,40 zł/hl, tym samym były o 1,9 proc. mniejsze niż w maju i o 18,7 proc. w relacji rocznej.
 
Według analityków Banku BGŻ BNP Paribas większa produkcja w Polsce i krajach UE, przy braku poprawy koniunktury na rynkach globalnych może doprowadzić do następnych obniżek cen, które mogą spowalniać dalszy wzrost produkcji i krajowego skupu.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!