| Autor: redakcja1

Skup mleka w Unii Europejskiej

Jak wynika z danych KE w okresie dwóch miesięcy 2020 r. unijni producenci dostarczyli do skupu 26 mln ton mleka, a więc o 3% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Skup mleka w Unii Europejskiej

Zwyżki dostaw mleka do skupu zaobserwowano m.in. u największych producentów surowca, tj. w Niemczech o 2,7%, we Francji o 3,1%, w Polsce o 4% oraz w Niderlandach o 4,2%. Jednocześnie spadek skupu miał miejsce w Chorwacji o 2,5% i Wielkiej Brytanii o 0,5%. Ogółem w UE (wraz z Wielką Brytanią) skup mleka w czasie dwóch miesięcy 2020 r. wzrósł w 26 krajach członkowskich od 0,1% do 9,6%, a w pozostałych 2 krajach zaobserwowano obniżkę od 0,5% do 2,5%.

Wiosenny okres skupu mleka w UE, a więc II kwartał ma miejsce w okresie szczytu epidemii koronawirusa w Europie. Środki ograniczające przemieszczanie się ludzi wprowadzane w państwach członkowskich UE mogą stanowić wyzwanie dla logistyki odbioru mleka oraz dostaw pasz. W niektórych przypadkach mleczarnie w UE zachęcały producentów mleka do zmniejszenia dostaw. Przyczyny zdrowotne mogą również wpływać na dostępność siły roboczej, zwłaszcza w przetwórstwie.

To, wraz z dostępnością podaży mleka na wiosnę i ograniczonym zapotrzebowaniem, może wpłynąć na zmianę asortymentu produktów mlecznych, w kierunku produkcji artykułów mniej pracochłonnych. W tej sytuacji, przy założeniu optymalnych warunków pogodowych, Komisja Europejska prognozuje, że w UE-27, która zaraz po Indiach jest największym globalnym producentem mleka, produkcja mleka w 2020 r. prawdopodobnie zwiększy się o 0,4% do 152,5 mln ton. Szacowany spadek pogłowia krów w UE o 0,7% do 20,4 mln szt. może zostać zrekompensowany dalszą zwyżką mleczności o 1,1% do 7 366 kg/szt. W efekcie czego unijne dostawy mleka do skupu w 2020 r. prawdopodobnie wzrosną o 0,4% do 143,4 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!