| Autor: redakcja1

Sytuacja na światowym rynku mleka. Wysoka produkcja przekłada się na spadek cen

Światowy bilans popytowo-podażowy na rynku mleka w 2015 roku będzie mniej napięty – podaje Bank BGŻ.

Sytuacja na światowym rynku mleka. Wysoka produkcja przekłada się na spadek cen

Rynek mleka na świecie

Obniżki cen przetworów mleczarskich oraz cen skupu mleka notowane w większości regionów świata przez cały 2014 rok miały swoje podstawowe źródło w wysokiej podaży mleka.

W minionym roku, pod wpływem bardzo dobrej koniunktury z 2013 roku, a także korzystnych warunków pogodowych, rosła produkcja niemal w każdym kraju należącym do czołówki eksporterów mleka.

Największe zmiany odnotowano w Nowej Zelandii, gdzie produkcja była o 9,2 proc. większa niż rok wcześniej. W Unii Europejskiej w pierwszych jedenastu miesiącach zeszłego roku skup mleka przewyższył o 5,1 proc. poziom z 2013 roku, a w Stanach Zjednoczonych produkcja zwiększyła się o 2 proc. Wyjątkiem była Australia, gdzie nie odnotowano dużych ruchów.

Wysoki eksport artykułów mlecznych

To z kolei spowodowało znaczny wzrost dostępności artykułów mlecznych na rynku światowym. W okresie styczeń-listopad 2014 roku Nowa Zelandia wyeksportowała więcej o 14 proc. masła i o 10 proc. pełnego mleka w proszku niż w analogicznym czasie 2013 roku. Zmalał eksport mleka odtłuszczonego o 8 proc. i serów o 1 proc. w relacji rocznej, ale już Stany Zjednoczone zwiększyły wysyłkę serów o 20 proc.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: