| Autor: redakcja1

Spadki cen skupu mleka w Polsce (styczeń 2015)

W styczniu 2015 roku nastąpił dalszy, nieznaczny spadek cen skupu mleka w Polsce. Jak wynika z danych GUS, w omawianym miesiącu za 1 hl surowca mleczarnie płaciły przeciętnie 122,18 zł, a więc to mniej o 1,1% w stosunku do grudnia 2014 r. i o ponad 20% względem analogicznego czasu minionego roku - podaje Bank BGŻ.

Spadki cen skupu mleka w Polsce (styczeń 2015)
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Ceny mleka

Spadek ten miał charakter przede wszystkim sezonowy i był mniejszy niż w poprzednich pięciu latach, gdy ceny malały średnio o 2,5% w ujęciu miesięcznym. Niemniej jednak w grudniu zazwyczaj notowane są nieznaczne zwyżki cen, gdyż mleczarnie wypłacają rolnikom dodatkowe premie, bonusy, czego nie zanotowano w zeszłym roku. Jednakże, dane za styczeń oraz zmiany zachodzące na rynku globalnym mogą sugerować, że największe obniżki cen mamy już za sobą.
 

Dynamika i kierunek zmian cen nie wykazują dużego zróżnicowania regionalnego. Wyjątkiem było województwo podlaskie, gdzie na początku roku za mleko w skupie mleczarnie płaciły przeciętnie 131,34, tj. o 13% mniej niż w ubiegłym roku, przy przeciętnym spadku w kraju wynoszącym 20% w skali roku.
 

Poza tym, na Podlasiu oraz w województwie warmińsko-mazurskim w styczniu ceny zwiększyły się o ponad 1% w relacji miesięcznej. Są to najbardziej „mleczne” regiony Polski, odpowiadające za niemal 30% skupu mleka, gdzie ulokowane są największe mleczarnie. Zmiany w tych województwach mogą być zatem pierwszym sygnałem wskazującym na odwrócenie zniżkowych trendów cen skupu w Polsce.

 Tagi:
źródło: