| Autor: redakcja6

Stabilizacja cen mleka w skupie

Jak informuje Bank BGŻ, w ostatnich miesiącach obserwuje się wyhamowanie tendencji wzrostowej cen mleka w skupie.

Stabilizacja cen mleka w skupie

Ceny mleka w skupie

Z najnowszych danych zebranych przez GUS wynika, że w listopadzie bieżącego roku mleczarnie za hektolitr mleka płaciły przeciętnie 124,47 zł, tj. o 0,1% więcej wobec października, ale o ponad 17% mniej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jednocześnie, cena ta przekroczyła o 1,5% średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zróżnicowanie cen mleka w Polsce

Według ekspertów Banku BGŻ, ciekawe zmiany nastąpiły także na poziomie regionalnym. W ubiegłym miesiącu istotną podwyżkę (o prawie 5% w relacji miesięcznej do 132,82 zł/hl) odnotowano w województwie charakteryzującym się najniższym pogłowiem krów mlecznych w kraju i dość wysokim pogłowiem krów mamek, czyli w lubuskim. Obecnie w rejonie tym rolnicy uzyskują najwyższe ceny skupu mleka. Z kolei najmniej płacono w województwie łódzkim, gdzie w listopadzie br. ceny spadły o ponad 1% w relacji miesięcznej do 115,88 zł/hl.
 
W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem najbardziej sytuacja zmieniła się w województwie świętokrzyskim, gdyż to tam mleko w skupie potaniało o 22% do 117,20 zł/hl.

Prognozy cen mleka w skupie

Specjaliści Banku BGŻ podejrzewają, iż w grudniu ceny mleka tradycyjnie wzrosną. Jednak biorąc pod uwagę sytuację na światowym rynku mleka, na początku 2015 r. można spodziewać się ponownych obniżek.
 
Z drugiej strony niższe niż w ubiegłym roku są koszty produkcji, głównie w efekcie wysokich zbiorów zbóż oraz roślin oleistych. Tanieją także nawozy oraz paliwo. W związku z powyższym dochodowość produkcji mleka wprawdzie będzie istotnie niższa niż w 2013 roku czy w I połowie 2014 roku, niemniej nie powinna spaść poniżej poziomu z II połowy 2014 roku.


Tagi:
źródło: