| Autor: redakcja1

Światowa produkcja mleka

W pierwszym półroczu 2017 roku globalna produkcja mleka u czołowych eksporterów zmniejszyła się o 0,25% w odniesieniu do okresu styczeń-czerwiec 2016 roku.

Światowa produkcja mleka
Wyraźna zwyżka produkcji mleka od początku 2017 roku notowana była jedynie w USA - o 1,4%. Korzystna pogoda w marcu i kwietniu br. pozwoliła zwiększyć dostawy mleka też w Nowej Zelandii, które wpłynęły na 2% wzrost dostaw mleka w pierwszym półroczu br.
 
Produkcja mleka w UE w drugim kwartale br. była minimalnie wyższa niż rok wcześniej. W zestawieniu z ograniczeniem dostaw w pierwszym kwartale br. produkcja mleka w pierwszym półroczu była o 0,6% niższa niż rok wcześniej.
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, wzrost produkcji mleka w Ameryce Południowej jest powolny, ale stabilny. W Brazylii pomimo ponownego zamieszania politycznego koszty produkcji zaczęły maleć, a produkcja i spożycie zaczęły się poprawiać. Argentyna także powinna zwiększyć produkcję mleka w drugiej połowie roku, gdyż region odradza się po kilkuletnich klęskach żywiołowych nawiedzających ten rejon.
 
Jak wynika z prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) globalna produkcja mleka płynnego w całym 2017 roku wzrośnie o 1,8% do 606,9 mln ton. Zakłada się zwyżkę produkcji mleka w większości krajów, największe w Brazylii - o 6,5%, Indiach – o 5,9%, Kanadzie – o 3,8%, Nowej Zelandii – o 3,2%, Meksyku – o 2%, Argentynie – o 2%, USA – o 1,8%. Za to spowolnienie produkcji ma dotyczyć Australii - o 2,7%, Ukrainy – o 1,7% i Chin - o 1,4%.
 
Wraz ze zwyżką dostaw mleka USDA przewiduje, że w 2017 roku produkcja artykułów mleczarskich w sumie zwiększy się o następne 1,4% do 39,42 mln ton. Przede wszystkim za sprawą dalszego wzrostu produkcji masła o 2,5%, PMP o 1,8% i serów o 1,3%, wspomaganego przez 1,7% zwyżkę światowej konsumpcji produktów mleczarskich.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!