| Autor: redakcja1

Sytuacja cenowa na rynku mięsa wołowego w Polsce i UE

Od listopada 2014 r. ceny skupu bydła w Polsce stopniowo się zwiększały, ale z wykluczeniem kwietnia 2015 r. - podaje Dorota Pasińska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Sytuacja cenowa na rynku mięsa wołowego w Polsce i UE

Ceny wołowiny w Polsce

W maju 2015 r. cena skupu bydła łącznie w obrębie miesiąca zwiększyła się o 0,8% do 6,13 zł/kg w. ż i była większa o 1,3% niż przed rokiem. W podobnym stopniu wzrosły ceny skupu młodego bydła i wyniosły w maju 6,33 zł/kg w. ż. W porównaniu do 6,27 zł/kg w. ż. w kwietniu. Zwyżce przeciętnej ceny skupu bydła towarzyszył 3,9% obniżka cen skupu trzody chlewnej i 1% wzrost cen skupu drobiu.

 

Jak wynika ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej w III tygodniu czerwca ceny zakupu bydła, byków oraz krów w dalszym ciągu rosły, przy znacznym zróżnicowaniu regionalnym.

 

Utrzymuje się konkurencyjność cenowa polskiej wołowiny na rynku unijnym. W trzecim tygodniu czerwca przeciętna cena rynkowa tuszy młodego bydła zarówno w Polsce jak i w UE podniosła się o 0,2% odpowiednio do 318,45 EUR/100 kg i 379,86 EUR/100 kg. Ceny polskie były mniejsze o prawie 16% niż przeciętnie w UE-28.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!