Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny OMP w UE na stabilnym poziomie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dnia 19 stycznia 2014 roku średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku w Unii...

Dnia 19 stycznia 2014 roku średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej ukształtowała się na poziomie 3,27 euro/kg i była o zaledwie 0,18% wyższa w relacji miesięcznej, ale jednocześnie o 22,63% większa w stosunku do roku poprzedniego – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W pierwszym miesiącu bieżącego roku nieco bardziej dynamicznie niż średnio we Wspólnocie, rosła cena OMP w Polsce, gdzie była ona o 26,6% wyższa niż przed rokiem, ale tylko o 0,89% niższa od przeciętnej dla całej Unii Europejskiej i wyniosła 3,24 euro/kg. W przeliczeniu na walutę polską, w skali roku odnotowano natomiast zwyżkę rzędu 28% z 10,59 zł/kg do 13,49 zł/kg.
 
Nieco wyższe ceny proszku odtłuszczonego obserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy (3,28 euro/kg). Natomiast w przypadku drugiego potentata, czyli Holandii zaobserwowano jeszcze wyższą cenę OMP, która wyniosła 3,30 euro/kg, co oznacza stawkę identyczną wobec kwoty sprzed miesiąca.
 
Zdaniem ekspertów, wysokie ceny odtłuszczonego mleka w proszku na rynku unijnym są spowodowane dużym popytem krajów rozwijających się na artykuły mleczarskie. To z kolei będzie zachęcało branżę mleczarską do zwiększenia produkcji i eksportu.
 
Dnia 19 stycznia bieżącego roku, ceny OMP osiągnęły poziom o 92,5% powyżej progu interwencyjnego, jednocześnie pozostając na poziomie o 9,14% niższym niż ceny globalne. U jednego z głównych konkurentów Unii Europejskiej – Stanów Zjednoczonych, w związku z notowanymi w ostatnich tygodniach zwyżkami, ceny OMP znajdowały się na poziomie wyższym niż średnia UE o 2,87% i wyniosły 3,36 euro/kg.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl