| Autor: redakcja6

Ceny OMP w UE na stabilnym poziomie

Dnia 19 stycznia 2014 roku średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej ukształtowała się na poziomie 3,27 euro/kg i była o zaledwie 0,18% wyższa w relacji miesięcznej, ale jednocześnie o 22,63% większa w stosunku do roku poprzedniego – podała FAMMU/FAPA.

Ceny OMP w UE na stabilnym poziomie
W pierwszym miesiącu bieżącego roku nieco bardziej dynamicznie niż średnio we Wspólnocie, rosła cena OMP w Polsce, gdzie była ona o 26,6% wyższa niż przed rokiem, ale tylko o 0,89% niższa od przeciętnej dla całej Unii Europejskiej i wyniosła 3,24 euro/kg. W przeliczeniu na walutę polską, w skali roku odnotowano natomiast zwyżkę rzędu 28% z 10,59 zł/kg do 13,49 zł/kg.
 
Nieco wyższe ceny proszku odtłuszczonego obserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy (3,28 euro/kg). Natomiast w przypadku drugiego potentata, czyli Holandii zaobserwowano jeszcze wyższą cenę OMP, która wyniosła 3,30 euro/kg, co oznacza stawkę identyczną wobec kwoty sprzed miesiąca.
 
Zdaniem ekspertów, wysokie ceny odtłuszczonego mleka w proszku na rynku unijnym są spowodowane dużym popytem krajów rozwijających się na artykuły mleczarskie. To z kolei będzie zachęcało branżę mleczarską do zwiększenia produkcji i eksportu.
 
Dnia 19 stycznia bieżącego roku, ceny OMP osiągnęły poziom o 92,5% powyżej progu interwencyjnego, jednocześnie pozostając na poziomie o 9,14% niższym niż ceny globalne. U jednego z głównych konkurentów Unii Europejskiej – Stanów Zjednoczonych, w związku z notowanymi w ostatnich tygodniach zwyżkami, ceny OMP znajdowały się na poziomie wyższym niż średnia UE o 2,87% i wyniosły 3,36 euro/kg.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!