| Autor: redakcja7

Handel polską wołowiną w świetle rosyjskiego embarga

W okresie od stycznia do maja bieżącego roku Polska sprzedała na rynki zagraniczne 117 tys. t wołowiny co stanowi równowartość 375 mln euro. Największą popularnością cieszyło się mięso świeże i schłodzone (90 tys. ton), natomiast dużo mniejszą część eksportu stanowiło mięso mrożone (27 tys. ton).

Handel polską wołowiną w świetle rosyjskiego embarga

Odbiorcy polskiej wołowiny

Jak poinformował Bank BGŻ czołowymi odbiorcami polskiej wołowiny w dalszym ciągu pozostają kraje Unii Europejskiej, gdzie trafiło 104 tys. t, tj. niemal 90% całego eksportu tego typu mięsa. Głównymi klientami polskiej wolowiny były: Włochy (29 tys. t), Niemcy (14 tys. t), Holandia (12 tys. t) oraz Hiszpania (9 tys. t). W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 r. na te cztery rynki przypadła największa sprzedaż mięsa w postaci świeżej lub schłodzonej (ponad 72%).

W przypadku mrożonej wołowiny największy eksport przypada w Unii Europejskiej na rynek francuski (5 tys. t) i niemiecki (3,5 tys. t). Głównymi odbiorcami na terenach krajów trzecich okazały się: Rosja (3 tys. t) oraz Uzbekistan (ok. 2 tys. t).

Różnica obrotów w handlu zagranicznym wykazała wynik dodatni kształtujący się na poziomie 111 tys. t czyli o 1,2 tys. t wyższy niż w ubiegłym roku. Przyczyniło się do tego korzystniejszy wynik z eksportu i niewielka dynamika wzrostu importu.

Eksport wołowiny a rosyjskie embargo

Na początku sierpnia 2014r. z inicjatywy Rosji na kraje z UE zostało wprowadzone ograniczenie w wymianie handlowej produktami rolno-spożywczymi. Dotyczył on m. in. zakazu importu mięsa wołowego ze Wspólnoty.

W pierwszych pięciu miesiącach roku na rosyjski rynek trafiło w sumie 4 tys. t nieprzetworzonego mięsa wołowego. Stanowiło to 3% całego krajowego eksportu tego typu mięsa, co nie powinno powodować problemu dla przekierowania go na inne rynki zbytu. Zakaz ten ma także znaczny wpływ na rynek unijny, gdzie trafiała większa część polskiej wołowiny, a Rosja jest istotnym jej importerem z UE. Jak podaje Eurosat w okresie od stycznia do maja na rynek rosyjski trafiło niemal 17 tys. t czyli około 26% eksportu. Według danych przygotowanych przez Komisję Europejską na terenach państw członkowskich w bieżącym roku produkcja wynosi 7,5 mln t. Oznacza to, że wielkość eksportu do Rosji będzie stanowić tylko 0,5% unijnej produkcji.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!