| Autor: redakcja1

Wysokie ceny mleka

Pod wpływem zwyżki cen przetworów mlecznych na światowym rynku zwiększa się zapotrzebowanie krajowego przemysłu mleczarskiego na surowiec.

Wysokie ceny mleka
To powoduje, że ceny skupu mleka utrzymują się na wysokim poziomie, mimo sezonowej zwyżce dostaw. W maju średnia cena skupu mleka wzrosła o 0,5% do 131,62 zł/hl, przy wzroście skupu o 6,1% do 1 mld l. Ceny mleka surowego w dalszym ciągu są sporo wyższe niż przed rokiem. W okresie styczeń-maj br., w porównaniu z tym samym okresem 2016 r., przy zwiększeniu skupu o 3,3% do 4,7 mld l, poziom cen skupu mleka zwiększył się o 24,4% do 131,70 zł/hl.
 
Według Teresy Zdziarskiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zwyżkę cen odnotowano też na pozostałych poziomach krajowego rynku mleka. Na targowiskach ceny krów dojnych zwiększyły się o 5,5% w porównaniu z kwietniem do 3108 zł/szt., ale ich poziom w pierwszych pięciu miesiącach br. był o 4,3% mniejszy niż w porównywalnym okresie ub. r. Ceny jałówek 1-rocznych wzrosły o 0,6% w skali miesiąca do 2069 zł/szt., a ich poziom w okresie styczeń-maj br., pod wpływem zwyżki cen skupu i poprawy rentowności produkcji mleka, był o 16,3% wyższy niż przed rokiem.


Tagi:
źródło: