| Autor: kkj6

Wzrośnie światowa produkcja mleka

Jak przewidują eksperci, w tym roku skup mleka w Unii Europejskiej zwiększy się o przynajmniej jeden procent w stosunku do roku wcześniejszego.

Wzrośnie światowa produkcja mleka

W rocznej relacji te dostawy były o 1,3 procenta wyższe niż rok wcześniej i osiągnęły się na poziomie 136,65 mln litrów.


Według szacunków zwiększona wytwórczość surowca będzie miała przełożenie na wzrost produkcji serów.


Co ciekawe, otóż w 2010 roku kraje Wspólnoty wyeksportowały 666 tysięcy ton serów, czyli powyżej 15 procent więcej niż w roku wcześniejszym. Jak wykazują najnowsze prognozy w tym roku produkcja mleka ma wzrosnąć o następne 5 procent w rocznej relacji.


Do podstawowych odbiorców unijnych produktów mleczarskich należą Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Japonia, Australia, Norwegia oraz Kanada. Nie wyklucza się także zwiększenia handlu z Rosją.


Również i pełne mleko w proszku będzie produkowane w większej ilości. Prognozy wskazują wzrost wytwórczości o blisko 6 procent w skali roku.


Także przetwórstwo mleka na świeże przetwory minimalnie wzrośnie, ale za to produkcja odtłuszczonego mleka w proszku spadnie z powodu braku surowca. Niemniej jednak popyt na ten artykuł powinien w dalszym ciągu być na dosyć wysokim poziomie.


Zdecydowanie większe zapotrzebowanie wykazuje nie tylko Algieria czy Arabia Saudyjska, ale także Rosja. Co jest niezwykle interesujące, Stany Zjednoczone powiększą wolumen eksportu. Poza tym sama wytwórczość mleka zwiększy się o blisko 1,4 procenta w stosunku do roku zeszłego.


Z kolei w sezonie 2010-2011 w Australii wzrosła produkcja tego surowca o 1-2 procent. Ponadto w Argentynie, największym eksporterze Południowej Ameryki również zwiększy się podaż o prawie 4 procent.


Takie kraje jak Urugwaj czy Chile mogą zwiększyć swoją produkcję pomimo nieznacznej roli na światowym rynku.


Natomiast Rosja jest czołowym importerem mleczarskich przetworów na świecie i w tym roku przewiduje się blisko 2 procentowy spadek wytwórczości.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!