| Autor: redakcja1

Pomimo obniżek cen produkcja mleka w Polsce rośnie

W Polsce widoczny jest zwyżkowy trend w produkcji mleka zarówno w odniesieniu do poprzednich miesięcy, jak i porównywalnych okresów ubiegłego roku. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju tego roku do podmiotów skupujących dostarczono 981,5 mln litrów, a więc więcej o 4,22% niż w kwietniu 2016 roku oraz o 1,7% niż w ubiegłym roku.

Pomimo obniżek cen produkcja mleka w Polsce rośnie

Skup mleka w Polsce

W okresie od stycznia do maja 2016 roku do skupu trafiło 4 586,1 mln litrów mleka, była to o 7,3% wyższa ilość niż w tych samych miesiącach 2015 roku. Najwięcej mleka skupiły mleczarnie z województwa podlaskiego.
 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, największą produkcją ogólną charakteryzuje się województwo mazowieckie. Dane Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) wskazują, że według siedziby podmiotów skupujących, w maju najwięcej mleka surowego skupiono w województwie podlaskim - 331,6 mln l, mazowieckim - 172,5 mln l oraz wielkopolskim - 125,6 mln l. Najmniej za to mleka skupiono w województwie podkarpackim - 4,7 mln l, dolnośląskim - 5,2 mln l oraz zachodniopomorskim - 6,4 mln l.
 
Natomiast względem siedziby producenta najwięcej mleka skupiono w województwie mazowieckim - 212,2 mln l, podlaskim - 203,4 mln l i wielkopolskim - 148,6 mln l. Najmniej w województwie lubuskim - 7,5 mln l, podkarpackim - 10,2 mln l oraz małopolskim - 12,3 mln l.
 
Zdaniem Federacji, różnica między ilością mleka skupionego według siedziby podmiotu skupującego, a ilością względem siedziby producenta w obrębie jednego województwa pokazuje, jaka ilość mleka wyprodukowana w województwie pozostaje w nim, a jaka z niego „wypływa”.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!