| Autor: redakcja1

Zmiany na rynku europejskiej wołowiny

Po 2017 r. w którym produkcja wołowiny w Unii Europejskiej zwiększyła się o 0,1%, eksport wzrósł o 9,1%, import zmalał o 6,2%, a spożycie wołowiny obniżyło się o 0,7%, w 2018 r. trendy mogą się odwrócić.

Zmiany na rynku europejskiej wołowiny
Produkcja wołowiny w pierwszym kwartale 2018 r. wzrosła o 2% w odniesieniu do porównywalnego okresu poprzedniego roku. Zwyżka produkcji różniła się geograficznie – produkcja w krajach UE15 wzrosła o 1,7%, a w UE13 o 4,8%. Rozwój produkcji w Polsce był jednym z najważniejszych powodów tak wysokiego wyniku w krajach „nowej Unii”. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej – Short-term outlook for EU agricultural markets — Summer 2018 - produkcja wołowiny w Unii Europejskiej w 2018 r. wzrośnie o 0,5% do 891 tys. ton, ale zmaleje w obrębie roku w Niemczech, Belgii, Holandii oraz Rumunii. Spożycie wołowiny w 2018 r. w krajach UE15 ma pozostać na podobnym poziomie podczas gdy w krajach UE13 ma zwiększyć o 3% w stosunku do 2017 r.
 
W pierwszym kwartale 2018 r. czołowi producenci wołowiny na świecie także zwiększyli swój eksport. Najlepszy wynik osiągnęła Brazylia, podnosząc go o 25%, głównie poprzez zwiększenie wywozu do Chin, Hong Kongu, Egiptu oraz EU. Pozostali producenci, tacy jak Stany Zjednoczone, Argentyna, Nowa Zelandia i Paragwaj również zwiększyli dostawy na te rynki, co zmniejsza światowe zapotrzebowanie na europejską wołowinę. Jest to jeden z czynników, na podstawie których zakłada się, że wysyłka z UE w całym 2018 r. zmaleje o 6%.
 
Podczas gdy eksport spada, przywóz wołowiny do UE rośnie. W trakcie pierwszych czterech miesięcy zakup wołowiny do UE zwiększył się aż o 20%. Wzrost ten może wynikać po części z nowego systemu zarządzania kontyngentem, w wyniku którego wykazywany import jest dużo większy w każdym pierwszym miesiącu kolejnego kwartału. Oczekiwana jest zwyżka przywozu wołowiny w 2018 r. na poziomie 8%. Głównym beneficjentem będą kraje z Ameryki Południowej, które będą odpowiadać za 75% całego importu wołowiny. Liderem wzrostu jest Argentyna, która zwiększyła swój wywóz wyrażony wolumenowo do UE w pierwszym kwartale aż o 40% oraz Brazylia, której eksport do UE zwiększył się o jedną trzecią. Dla porównania, wysyłka z Urugwaju do UE wzrosła tylko o 2% w porównywalnym okresie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!