Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zwyżki cen skupu mleka w Unii Europejskiej (VI 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W 2013 roku obserwowano wzrost cen przetworów mleczarskich i wzmożony popyt na artykuły...

W 2013 roku obserwowano wzrost cen przetworów mleczarskich i wzmożony popyt na artykuły mleczne w skali światowej, co przyczyniło się do zwyżkowej tendencji przeciętnych cen skupu mleka oferowanych przez największe firmy mleczarskie w Unii Europejskiej – poinformowała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zmniejszone zapotrzebowanie na produkty mleczne, głównie mleka w proszku, ze strony Chin i Rosji miał swoje odzwierciedlenie w światowych spadkach cen przetworów mlecznych, a co za tym idzie – w spadkach cen slupu mleka w okresie od marca do maja 2014 roku.
 
Czerwiec natomiast przyniósł już zwyżki w cenach skupu mleka w większości największych mleczarni unijnych. Z analiz cen zgłoszonych przez 17 przedsiębiorstw mleczarskich na terenie Unii Europejskiej wynika, że średnia cena skupu mleka w Unii Europejskiej ukształtowała się w czerwcu na poziomie 38,99 euro/100 kg i była o 7,8% wyższa wobec szóstego miesiąca 2013 roku oraz o 1,5% wyższa w stosunku do maja 2014 roku.
 
Niemniej, w analizowanym okresie odnotowano bardzo dynamiczną, sięgającą 26% w skali miesięcznej zniżkę stawki płaconej gospodarzom za mleko przez Fonterrę w Nowej Zelandii. Za 100 kg mleka otrzymywano tam 30,01 euro, co oznacza mniej o 8,98 euro/100 kg od przeciętnej ceny skupu oferowanej przez firmy unijne.
 
W czerwcu bieżącego roku w krajach Wspólnoty najwięcej za mleko płacono w Czechach. Gospodarze sprzedający ten surowiec do przedsiębiorstwa Emmi A.G. Otrzymywali 51,59 euro/100 kg, tj. o 5,9% więcej w relacji rocznej. Na drugim miejscu pod tym względem uplanowała się mleczarnia Granarolo we Włoszech, gdzie płacono 45,81 euro/100 kg. Zaraz po niej znalazła się fińska Hameenlinnan Osuusmeijeri, która skupowała mleko po 44,39 euro/100 kg.
 
Z kolei największą różnicę cenową w ujęciu miesięcznym odnotowało przedsiębiorstwo Bongrain CLE we Francji, gdzie w czerwcu za mleko płacono 40,02 euro/100 kg wobec 35,49 euro/100 kg miesiąc wcześniej (+ 13,3% m/m).
 
Wśród 17 największych przedsiębiorstw mleczarskich w Unii Europejskiej, trzy pozostawiły ceny na tym samym poziomie co w maju bieżącego roku, a tylko cztery je obniżyły.
 
Warto podkreślić, że w czerwcu bieżącego roku spadły ceny skupu mleka w Stanach Zjednoczonych. Po 6-procentowej zniżce w maju do poziomu 40,49 euro/100 kg, szósty miesiąc przyniósł zniżkę w wysokości 4% do 38,88 euro/100 kg. Tym samym cena ta była o 0,28% niższa niż przeciętna w Unii Europejskiej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl