Dobre praktyki rolnicze - produkcja zbóż

Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu zorganizowało w terminie 7-9 czerwca br. seminarium pn. "Dobre praktyki rolnicze - produkcja zbóż".

Dobre praktyki rolnicze - produkcja zbóż


W seminarium uczestniczyli doradcy rolniczy oraz specjaliści zakładowi z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Centrum Doradztwa Rolniczego. Program został przygotowany we współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Ochrony Roślin - PIB.
 

Przedmiotem szkolenia były zagadnienia dotyczące produkcji zbóż oraz rzepaku, a w szczególności: stosowanie zbilansowanego nawożenia, problemy dominacji zbóż w strukturze zasiewów, nowości w technice ochrony roślin z uwzględnieniem sposobów stosowania środków ochrony roślin i doboru odpowiednich urządzeń, jak również wpływ różnych systemów uprawy na żyzność gleb, uprawy na cele energetyczne.

 

 

W drugim dniu szkolenia odbyły się zajęcia praktyczne na poletkach doświadczalnych w WODR Sielinko mające na celu poszerzenie umiejętności rozpoznawania chorób, szkodników i chwastów w uprawach zbóż i rzepaku.  Po południu uczestnicy mieli możliwość wizytacji poletek doświadczalnych w Brodach należących do UP w Poznaniu, gdzie można było porównać różne systemy uprawy, tj. konwencjonalny, uproszczony, siew bezpośredni, monokultura oraz przyjrzeć się doświadczeniom nawozowym.

 

 

W ostatnim dniu szczegółowo omówiono uproszczone technologie uprawy zbóż i rzepaku stosowane w  Gospodarstwie Rolnym Karolew Sp. z o.o., które zostało utworzone w 1999 r. przez byłych pracowników Kombinatu PGR Karolew. Gospodarstwo to wraz ze spółkami Bioraj i Poraj gospodaruje na ogólnej powierzchni 3312 ha, w tym gruntów ornych - 3038 ha (zboża, rzepak, buraki cukrowe, kukurydza na kiszonkę), użytków zielonych - 165 ha. Całość znajduje się na OSN, na glebach ciężkich, zimnych, mozaikowatych, trudnych do uprawy systemem orkowym. Przejście na system bezorkowy pozwala na wykonanie zabiegów agrotechnicznych mniejszym kosztem i w odpowiednim terminie. Spulchnianie gleby przed siewem wykonuje się najpłycej jak to możliwe i równocześnie tak głęboko jak jest to konieczne, zazwyczaj od kilku do kilkunastu centymetrów. Do jazdy po polu wykorzystuje się ścieżki technologiczne, które przed siewem są głęboko spulchniane.

 

 

Pod koniec szkolenia została przeprowadzona ekonomiczna analiza opłacalności produkcji podstawowych zbóż w gospodarstwie rolnym przy użyciu aplikacji w Excelu

 

 

Doradcy wykazali duże zainteresowanie ww. tematyką i bardzo wysoko ocenili dobór wykładowców, a ponadto wskazali na potrzebę organizowania podobnych szkoleń praktycznych w szerszym wymiarze.

 

 

 


Tagi:
źródło: