| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Rosną perspektywy brazylijskich zbiorów soi, stąd rynek oleistych zamknął tydzień na minusie (3.02.2017)

Ceny kontraktów na kompleks sojowy zdecydowanie spadły w piątek oraz w rozliczeniu tygodniowym. W Chicago najbliższa seria na soję zamknęła ostatnią sesję an 1% minusie, a w skali tygodnia potaniała o ponad 2%.

Notowania zbóż i oleistych. Rosną perspektywy brazylijskich zbiorów soi, stąd rynek oleistych zamknął tydzień na minusie (3.02.2017)
Przecena śruty sojowej była w piątek nieco mniejsza, ale spadek tygodniowy wyniósł 3,3%. Śladem amerykańskich kontraktów podążał unijny rzepak. W Paryżu, notowania kontraktu z dostawą w maju (stare zbiory) zamknęły piątek na poziomie neutralnym (412,75 eur/t), w porównaniu do 418 eur/t – tydzień wcześniej. Oznacza to spadek tygodniowy o 5,25 eur/t (-1,3%).
 
Postępujące zbiory soi w Brazylii i lepsze perspektywy dla Argentyny (właśnie zakończyły się siewy soi i kukurydzy) wywierają presję spadkową na notowania w Chicago, ta łagodzona jest jednak przez ciągle duży popyt na amerykańskie nasiona, zwłaszcza ze strony Chin. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, zbiory soi w Mato Grosso (największy region upraw w Brazylii) zaawansowane są już 31%, a analitycy podnoszą swoje prognozy zbiorów dla drugiego, po USA, producenta soi na świecie.

Notowania kontraktów na zboża

 
USA:
 
W Chicago wyceny najbliższej serii kukurydzy i pszenicy spadły w piątek o 0,6% i 1%. W rozliczeniu tygodniowym kontrakty te jednak zyskały na wartości, odpowiednio 0,8% - kukurydza i 2,3% - pszenica.
 
Duży wpływ na notowania futures miał rynek walutowy. Kurs euro do dolara wzrósł w minionym tygodniu o blisko 1%. Słabszy dolar (droższe euro) to lepsza perspektywa dla amerykańskiego eksportu, ale gorsza dla unijnego.
 
Paryż:
 
Notowania zbóż w Paryżu obniżyły się w skali ostatniego tygodnia. Najbliższa seria kukurydzy zamknęła tydzień ceną 170,25 eur/t, ze stratą tygodniową 1,0 eur/t (-0,6%). Kontrakt marcowy na unijną pszenicę potaniał w ciągu tygodnia o symboliczne 0,25 eur/t, do 169,25 eur/t.
 
Rosną, i tak już rekordowe, prognozy brazylijskiej produkcji soi
 
W piątek Informa Economics podniosła, ze 105 do 106,5 mln ton, oczekiwaną produkcję soi w Brazylii, podczas gdy FC Stone zwiększył swoje szacunki do 104,1 mln ton. z 102,8 mln ton wcześniej. Jeszcze lepsze prognozy ogłosili analitycy z Safras & Mercado (firma brazylijska), ich przewidywania sięgają 107,1 mln ton. Dla porównania, styczniowa prognoza USDA (dla brazylijskiej produkcji soi) opiewała na rekordowe 104 mln ton.
 
Informa prognozuje zbiory kukurydzy na 89 milionów ton w Brazylii i 35,2 mln ton w Argentynie. Prognozy USDA opiewają odpowiednio: 86,5 i 36,5 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: