Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Rosną perspektywy brazylijskich zbiorów soi, stąd rynek oleistych zamknął tydzień na minusie (3.02.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny kontraktów na kompleks sojowy zdecydowanie spadły w piątek oraz w rozliczeniu...

Ceny kontraktów na kompleks sojowy zdecydowanie spadły w piątek oraz w rozliczeniu tygodniowym. W Chicago najbliższa seria na soję zamknęła ostatnią sesję an 1% minusie, a w skali tygodnia potaniała o ponad 2%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przecena śruty sojowej była w piątek nieco mniejsza, ale spadek tygodniowy wyniósł 3,3%. Śladem amerykańskich kontraktów podążał unijny rzepak. W Paryżu, notowania kontraktu z dostawą w maju (stare zbiory) zamknęły piątek na poziomie neutralnym (412,75 eur/t), w porównaniu do 418 eur/t – tydzień wcześniej. Oznacza to spadek tygodniowy o 5,25 eur/t (-1,3%).
 
Postępujące zbiory soi w Brazylii i lepsze perspektywy dla Argentyny (właśnie zakończyły się siewy soi i kukurydzy) wywierają presję spadkową na notowania w Chicago, ta łagodzona jest jednak przez ciągle duży popyt na amerykańskie nasiona, zwłaszcza ze strony Chin. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, zbiory soi w Mato Grosso (największy region upraw w Brazylii) zaawansowane są już 31%, a analitycy podnoszą swoje prognozy zbiorów dla drugiego, po USA, producenta soi na świecie.

Notowania kontraktów na zboża

 
USA:
 
W Chicago wyceny najbliższej serii kukurydzy i pszenicy spadły w piątek o 0,6% i 1%. W rozliczeniu tygodniowym kontrakty te jednak zyskały na wartości, odpowiednio 0,8% - kukurydza i 2,3% - pszenica.
 
Duży wpływ na notowania futures miał rynek walutowy. Kurs euro do dolara wzrósł w minionym tygodniu o blisko 1%. Słabszy dolar (droższe euro) to lepsza perspektywa dla amerykańskiego eksportu, ale gorsza dla unijnego.
 
Paryż:
 
Notowania zbóż w Paryżu obniżyły się w skali ostatniego tygodnia. Najbliższa seria kukurydzy zamknęła tydzień ceną 170,25 eur/t, ze stratą tygodniową 1,0 eur/t (-0,6%). Kontrakt marcowy na unijną pszenicę potaniał w ciągu tygodnia o symboliczne 0,25 eur/t, do 169,25 eur/t.
 
Rosną, i tak już rekordowe, prognozy brazylijskiej produkcji soi
 
W piątek Informa Economics podniosła, ze 105 do 106,5 mln ton, oczekiwaną produkcję soi w Brazylii, podczas gdy FC Stone zwiększył swoje szacunki do 104,1 mln ton. z 102,8 mln ton wcześniej. Jeszcze lepsze prognozy ogłosili analitycy z Safras & Mercado (firma brazylijska), ich przewidywania sięgają 107,1 mln ton. Dla porównania, styczniowa prognoza USDA (dla brazylijskiej produkcji soi) opiewała na rekordowe 104 mln ton.
 
Informa prognozuje zbiory kukurydzy na 89 milionów ton w Brazylii i 35,2 mln ton w Argentynie. Prognozy USDA opiewają odpowiednio: 86,5 i 36,5 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl