| Autor: redakcja11

Średnia cena jaj wszystkich klas wagowych spadła o 10%

W ciągu dziewięciu miesięcy 2016 r. średnia cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, ukształtowała się na poziomie 31,85 zł za 100 sztuk i była o prawie 10% niższa niż w roku poprzednim.

Średnia cena jaj wszystkich klas wagowych spadła o 10%

Cena jaj

We wrześniu średnia cena jaj wzrosła do 33,05 zł za 100 sztuk, tzn. była wyższa o 2,7% niż w sierpniu, ale o ok. 10% niższa niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. W relacji rocznej, potaniały jaja wszystkich klas wagowych, w szczególności jaja bardzo duże, klasy XL o 15,1% oraz małe, klasy S o 11,7%. Jaja duże, klasy L potaniały o 8,1%, a jaja średnie, klasy M o 2,4%. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca wzrosły ceny jaj kasy L, o 10,1% a także klasy S, o 5,8%, z kolei ceny jaj klasy XL były niższe o 2.1%, a klasy M o 1,6%.

 

W ocenia Grzegorza Dybowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny skupu jaj przeznaczonych do przemysłowego przerobu były bardzo niskie. W pierwszych dziewięciu miesiącach br. były mniejsze o 22,5% niż w takim samym okresie w poprzednim roku. Wprawdzie we wrześniu 2016 r. miała miejsce ponad 15% zwyżka cen skupu jaj przemysłowych w stosunku do sierpnia, ale ich poziom był nadal o 26% niższy niż w zeszłym roku. Ceny detaliczne jaj konsumpcyjnych wykazują w 2016 r. schodkowy spadek. W sierpniu nie zmieniły się w porównaniu z lipcem i czerwcem, czyli po 0,49 zł za sztukę, ale potaniały o 2% wobec marca i kwietnia oraz o 4% względem stycznia i lutego. W okresie styczeń-sierpień 2016 r. średnia cena detaliczna jaj była o 2,5% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!