| Autor: redakcja1

Kwietniowe zniżki cen jaj wszystkich klas wagowych

W pierwszym kwartale 2016 r. średnia cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, wyniosła 33,82 zł za 100 sztuk i była o 2% mniejsza niż w roku poprzednim, ale o 23,7% większa niż w 2011 r., a więc przed wymianą klatek - poinformował Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Kwietniowe zniżki cen jaj wszystkich klas wagowych
W kwietniu cena jaj wszystkich klas wagowych zmniejszyła się do 32,19 zł za 100 sztuk, tzn. była o 5% niższa niż w kwietniu 2015 roku. W ujęciu roku, najbardziej potaniały jaja małe - klasy S o 7,4% oraz największe - klasy XL o 7,6%. Ceny jaj klasy M były niższe o 1,6%, a klasy L o 2,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca potaniały jaja wszystkich klas wagowych przy czym najsilniej, bo o 9,1% jaja klasy S. Jaja klasy XL staniały o 4,4%, klasy L o 6%, a klasy M o 2,2%.
 
Ceny przemysłowych mieszanek pasz pełnoporcjowych dla kur niosek były w marcu 2016 r. mniejsze o 1,9% niż w poprzednim miesiącu i o 0,4% niż przed rokiem. W pierwszym kwartale br. ceny mieszanek pełnoporcjowych dla kur niosek zwiększyły się jednak o 1,5% w porównaniu z porównywalnym czasem 2015 roku. Towarzyszył temu spadek cen sprzedaży jaj przez fermy.
 
Ceny otrzymywane przez producentów jaj spożywczych w pierwszym kwartale br. były o 7,8% mniejsze niż w 2015 r. W marcu br. ceny zbytu jaj przez fermy zmniejszyły się o 3,6% wobec lutego. Średnia rentowność produkcji jaj pogorszyła się więc sporo, choć w dużym stopniu zależy to od struktury kanałów sprzedaży jaj przez ich bezpośrednich producentów. W marcu br. na zakup 1 tony paszy trzeba było przeznaczyć o 7% więcej jaj niż przed rokiem. Ceny skupu jaj przeznaczonych do przemysłowego przerobu były w pierwszym kwartale br. o 10% mniejsze niż przed rokiem.
 
W pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, wyniosła 32,71 zł za 100 sztuk i była o 3,5% niższa niż w roku poprzednim. W maju cena jaj wszystkich klas wagowych zmniejszyła się do 29,87 zł za 100 sztuk, tzn. była niższa o 7,2% niż w kwietniu i o 4% niż w maju poprzedniego roku. W skali roku, najbardziej potaniały jaja klasy XL – o 19%. Jaja klasy S były tańsze o 4%, klasy M o 0,3%, a klasy L o 0,2%. Także w stosunku do poprzedniego miesiąca potaniały jaja wszystkich klas wagowych z wyjątkiem jaj dużych, klasy L, których ceny pozostały niezmienne. Najsilniej, bo o 13,1% zmalały ceny jaj klasy XL i klasy S – o 11,5%. Ceny jaj klasy M były niższe o 3,9%.
 
Ceny przemysłowych mieszanek pasz pełnoporcjowych dla kur niosek były w kwietniu 2016 r. mniejsze o 0,8% niż w poprzednim miesiącu i o 1,3% niż przed rokiem. W pierwszych czterech miesiącach br. ceny mieszanek pełnoporcjowych dla kur niosek zwiększyły się jednak o 0,7% w porównaniu z tym samym czasem poprzedniego roku. Towarzyszyła temu zniżka cen sprzedaży jaj przez fermy. Ceny otrzymywane w tym czasie przez producentów jaj konsumpcyjnych były o 7,8% mniejsze niż w 2015 r.
 
W kwietniu br. ceny sprzedaży jaj przez fermy zmniejszyły się aż o 11,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Rentowność produkcji jaj pogorszyła się więc sporo, choć w dużym stopniu zależy od struktury kanałów sprzedaży jaj przez ich bezpośrednich producentów. W kwietniu br. na zakup 1 tony paszy trzeba było przeznaczyć o 11% więcej jaj niż przed rokiem.
 
Ceny skupu jaj przeznaczonych do przemysłowego przerobu były w pierwszych pięciu miesiącach br. o 15% mniejsze niż w takim samym okresie w poprzednim roku. W maju miał miejsce od 2011 r. Amplituda wahań cen była jak zwykle spora.
 
Ceny detaliczne jaj konsumpcyjnych ustabilizowały się w pierwszym kwartale 2016 r. na poziomie 0,51 zł za sztukę, a więc zbliżonym do poziomu z poprzedniego roku. W marcu br. jaja były w handlu detalicznym o 2% tańsze niż przed miesiącem i przed rokiem.


Tagi:
źródło: