| Autor: redakcja1

Cherkizowo planuje zwiększyć eksport drobiu

Największy producent mięsa i pasz w Rosji, tj. grupa Cherkizowo, chce w 2015 roku zwiększyć eksport drobiu o 10% w stosunku do 1-2% zwyżki w chwili obecnej, wykorzystując niski kurs rubla oraz obniżkę krajowej konsumpcji – podaje FAMMU/FAPA.

Cherkizowo planuje zwiększyć eksport drobiu

Eksport drobiu z Rosji

Pomimo nieznacznego wzrostu wartości krajowej waluty w obrębie ostatnich trzech miesięcy, kurs w dalszym ciągu pozostaje niski. Wartość rubla zmniejszyła gwałtownie w 2014 r. ze względu na spadek cen ropy oraz sankcje polityczne Zachodu w stosunku do Rosji po konflikcie z Ukrainą.

 

Analitycy z Cherkizowo przewidują, że spożycie mięsa ogółem w Rosji zmaleje z 71-72 kg w 2014 r. do 67-68 kg w 2015 r. z powodu recesji. Drób stanowi połowę ogółu konsumowanego mięsa przez Rosjan. Przy mniejszym spożyciu, ceny drobiu wyrażone w rublach obniżyły się od września/października 2014 r. o 15-20%.

Osłabienie rubla spowodowało jednak wzrost kosztów produkcji drobiu, przede wszystkim importowanych zbóż, dodatków paszowych i leków. Ze względu na spadek spożycia, szansą dla rozwoju firmy staje się zatem eksport. Docelowymi rynkami zbytu mają być kraje Bliskiego Wschodu i Afryki i Chiny.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!