| Autor: redakcja1

Dynamika na rynku drobiu na stabilnym poziomie

Jak wynika danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w czerwcu bieżącego roku najlepsza koniunktura panowała na rynku drobiu.

Dynamika na rynku drobiu na stabilnym poziomie
W czerwcu została utrzymana dynamika z maja, co wpłynęło na wzrost wywozu w pierwszej połowie 2018 r. o 19,5% w ujęciu wartościowym oraz 14,8% w ujęciu ilościowym. Polska w dalszym ciągu jest beneficjentem problemów eksportowych Brazylii, które stworzyły więcej miejsca dla polskiego drobiu na rynkach UE.
 
W pierwszej połowie 2018 r. przywóz mięsa drobiowego do UE wg danych Eurostatu zmalał o 10,4%, a import drobiu z Brazylii o 41,5%. Prawdopodobny jest scenariusz, w którym zakup drobiu z Brazylii będzie powoli się zwiększać, jednak przy utrzymaniu aktualnej dynamiki, powrót do udziału w imporcie z 2017 r. może zająć ponad dwa lata. W tym czasie mogą się zmienić nawyki konsumentów oraz stosunki handlowe, co może istotnie utrudnić pełny powrót brazylijskiego drobiu na europejskie stoły.
 
Jednocześnie polepszyła się sytuacja eksportowa europejskich producentów – wywóz z UE w pierwszej połowie 2018 r. zwiększył się o 7,6% przede wszystkim za sprawą wyższemu wywozowi do krajów afrykańskich, dalekowschodnich oraz Ukrainy.
 
Dobra koniunktura w handlu międzynarodowym przekłada się na zwyżkę produkcji w UE. Pomimo, że produkcja w pierwszym kwartale 2018 r. była mniejsza w skali roku, to od kwietnia produkcja drobiu w UE jest wyraźnie większa, co wynika między innymi z lepszych warunków rynkowych do rozwoju produkcji. Według danych Eurostatu lipiec był pierwszym miesiącem 2018 r. w którym liczba wstawionych kurcząt broilerów na tucz była wyraźnie niższa niż w 2017 roku.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!