| Autor: redakcja12

Eksport drobiu z Polski wzrasta

W związku z pojawieniem się grypy ptaków w Polsce, zaczęły obowiązywać obostrzenia handlowe, ograniczenia w handlu zagranicznym, przede wszystkim w eksporcie do krajów pozaunijnych, przez co wielu ekspertów obawiało się sporego spadku kontyngentu wysyłki mięsa drobiowego z Polski.

Niemniej jednak z analizy danych MF za MRiRW wynika, że w styczniu i lutym tego roku wolumen wysyłki nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych z Polski zwiększył się o 10% wobec tego samego okresu minionego roku i ukształtował się na poziomie 164 tys. t. Za to w ujęciu wartościowym ten wzrost jest w zdecydowanie mniejszym stopniu i wyniósł jedynie 1%.
 
Jak podkreśla Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas, największym odbiorcą pozaunijnym w omawianym okresie był Hongkong i w ujęciu rocznym sprzedaż do tego kraju była wyższa o 73%.
 
Poza tym, wraz z początkiem roku ceny kurcząt brojlerów systematycznie rosły, aż do połowy marca, kiedy to osiągnęły poziom nawet minimalnie większy niż w tym samym okresie roku 2016. Trend ten zmienił się wraz z początkiem kwietnia i utrzymywał się do początku maja, gdy ceny tego drobiu wyniosły 3,24 zł/kg.


Tagi:
źródło: