| Autor: redakcja1

Groźny szczep wirusa ptasiej grypy w Holandii i Wielkiej Brytanii

W połowie listopada 2014 roku w gospodarstwie hodowlanym kur niosek w wiosce Hekendorp, w prowincji Utrecht, w zachodniej części Holandii potwierdzono obecność wirusa wysoko zjadliwej ptasiej grypy, czyli podtyp H5N8 – podaje FAMMU/FAPA.

Groźny szczep wirusa ptasiej grypy w Holandii i Wielkiej Brytanii

Ptasia grypa w UE

To już drugi przypadek pojawienia się tego groźnego szczepu ptasiej grypy w Europie. Na początku listopada tego samego wirusa odnotowano u indyków w Niemczech. Poprzednio wirus H5N8 występował jedynie w Azji. W 2014 roku spowodował on masowe uboje drobiu, przede wszystkim w Korei Pld.
 
W zakażonym gospodarstwie holenderskim ubito 150 tys. szt. niosek, a także wprowadzono strefy zapowietrzoną i zagrożoną oraz inne środki ochronne wymagane na mocy dyrektywy 2005/94/WE.
 
Poza tym wprowadzono 3-dniowy zakaz transportu drobiu i jaj na terenie całego kraju. W promieniu 10 km od fermy zakazano wypuszczania drobiu z pomieszczeń. Przewidziano także szczegółowe badania ptaków we wszystkich gospodarstwach znajdujących się w pobliżu zakażonej fermy.
 
Tymczasem w dniu 19 i 21 listopada tego roku potwierdzono drugi i trzeci przypadek wirusa ptasiej grypy w Holandii. Miały one miejsce na fermie 43 tys. szt. niosek w Ter Aar w Holandii Południowej, czyli niemal 20 km od poprzedniego ogniska choroby oraz na fermie liczącej 10 tys. szt. drobiu we wschodniej prowincji Overijssel.
 
W pierwszym z tych przypadków potwierdzono obecność tego samego szczepu wirusa H5N8, a w przypadku następnych wyniki podano 21 listopada. Z dniem 20 listopada 2014 roku wprowadzono ponownie zakaz transportu żywca, mięsa, jaj, ściółki i odchodów drobiu w całym kraju.
 
Natomiast w dniu 17 listopada 2014 roku groźny szczep wirusa ptasiej grypy wykryto także na fermie kaczek koło Driffield, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. Późniejsze badania potwierdziły zgodność szczepu wirusa H5N8 z poprzednio wykrytymi w Holandii i Niemczech. Ubojowi poddano 6 tys. kaczek, wprowadzono środki ochronne przewidziane unijnym prawem. Jednakże nie wdrożono krajowego zakazu transportu drobiu, a jedynie w strefie objętej restrykcjami.
 
Nieznane jest źródło pojawienia się wirusa, a zakażony drób utrzymywany był w zamkniętych pomieszczeniach. Wirusa ptasiej grypy przenosi zwykle migrujące dzikie ptactwo. W dniu 19 listopada tego roku, w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzje wykonawcze Komisji z 17 listopada 2014 r. (2014/807/UE i 2014/808/UE) dotyczące niektórych tymczasowych środków ochronnych w stosunku do wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5 w Zjednoczonym Królestwie oraz podtypu H5N8 w Holandii.

W związku z wystąpieniem wysoko zjadliwej ptasiej grypy, embargo na import żywca, mięsa i produktów z drobiowych z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii wprowadziły już Ukraina, Japonia i RPA. Podobne obostrzenia już niedługo zastosują prawdopodobnie również inne kraje.Tagi:
źródło: