Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel drobiem w Unii Europejskiej (I-XI 2013)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w okresie pierwszych jedenastu...

Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2013 roku nastąpił wzrost eksportu drobiu z Unii Europejskiej, przy jednoczesnym spadku importu tego gatunku mięsa – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich 1,249 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu, co oznacza ilość o 0,9% w relacji rocznej.
 
Dodatnie saldo w handlu produktami drobiowymi wzrosło na terenie krajów Wspólnoty o 10% wobec tego samego okresu 2012 roku i wyniosło 607,9 tys. ton.
 
W strukturze towarowej wolumenu eksportu dominowały produkty z kurcząt, które stanowiły 84% łącznej sprzedaży drobiu na rynki krajów trzecich. Ich wywóz wzrósł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 0,7%. Tendencję wzrostową notowano także w obrębie eksportu żywca drobiowego – o 2,5% oraz podrobów z gęsi – o 12%.
 
Spadek zaobserwowano natomiast w przypadku wywozu mięsa indyczego i kaczego o 3,5% i 11% odpowiednio.
 
W analizowanym okresie, największe ilości drobiu spośród wszystkich państw członkowskich zostały wywiezione tradycyjnie z Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii. Udział Polski w eksporcie unijnym ukształtował się na poziomie 9%, natomiast w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 23%, czyli najbardziej wśród czołowych unijnych eksporterów.
 
Największe ilości unijnego drobiu trafiły do Arabii Saudyjskiej, gdzie dostawy zwiększyły się w wobec okresu jedenastu miesięcy 2012 roku o 6% do 144 tys. ton. Ponadto spore ilości tych produktów zostały wysłane do krajów afrykańskich, czyli RPA (+17%), Beninu (+4%) i Ghany (+13%), a także do Chin (+61%).
 
W przypadku pozostałych ważnych odbiorców odnotowano spadek wywozu, zwłaszcza do Hongkongu – spadek o 8%, Rosji – o 19%, na Ukrainę – o 26% i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o 14%.
 
Odwrotną tendencję niż w przypadku eksportu notowano w obrębie importu drobiu z krajów trzecich do Unii Europejskiej, który spadł w okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku o 8% w relacji rocznej i wyniósł 711 tys. ton. Czołowym dostawcą okazała się tradycyjnie Brazylia, skąd zakupiono 423 tys. ton drobiu. Przywóz z Tajlandii wzrost natomiast o 4% do 226 tys. ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl