| Autor: redakcja6

Handel drobiem w Unii Europejskiej (I-XI 2013)

Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2013 roku nastąpił wzrost eksportu drobiu z Unii Europejskiej, przy jednoczesnym spadku importu tego gatunku mięsa – podała FAMMU/FAPA.

Handel drobiem w Unii Europejskiej (I-XI 2013)
W okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich 1,249 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu, co oznacza ilość o 0,9% w relacji rocznej.
 
Dodatnie saldo w handlu produktami drobiowymi wzrosło na terenie krajów Wspólnoty o 10% wobec tego samego okresu 2012 roku i wyniosło 607,9 tys. ton.
 
W strukturze towarowej wolumenu eksportu dominowały produkty z kurcząt, które stanowiły 84% łącznej sprzedaży drobiu na rynki krajów trzecich. Ich wywóz wzrósł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 0,7%. Tendencję wzrostową notowano także w obrębie eksportu żywca drobiowego – o 2,5% oraz podrobów z gęsi – o 12%.
 
Spadek zaobserwowano natomiast w przypadku wywozu mięsa indyczego i kaczego o 3,5% i 11% odpowiednio.
 
W analizowanym okresie, największe ilości drobiu spośród wszystkich państw członkowskich zostały wywiezione tradycyjnie z Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii. Udział Polski w eksporcie unijnym ukształtował się na poziomie 9%, natomiast w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 23%, czyli najbardziej wśród czołowych unijnych eksporterów.
 
Największe ilości unijnego drobiu trafiły do Arabii Saudyjskiej, gdzie dostawy zwiększyły się w wobec okresu jedenastu miesięcy 2012 roku o 6% do 144 tys. ton. Ponadto spore ilości tych produktów zostały wysłane do krajów afrykańskich, czyli RPA (+17%), Beninu (+4%) i Ghany (+13%), a także do Chin (+61%).
 
W przypadku pozostałych ważnych odbiorców odnotowano spadek wywozu, zwłaszcza do Hongkongu – spadek o 8%, Rosji – o 19%, na Ukrainę – o 26% i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o 14%.
 
Odwrotną tendencję niż w przypadku eksportu notowano w obrębie importu drobiu z krajów trzecich do Unii Europejskiej, który spadł w okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku o 8% w relacji rocznej i wyniósł 711 tys. ton. Czołowym dostawcą okazała się tradycyjnie Brazylia, skąd zakupiono 423 tys. ton drobiu. Przywóz z Tajlandii wzrost natomiast o 4% do 226 tys. ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!