| Autor: redakcja1

Wzrost eksportu drobiu z Polski w 2014 r.

W 2014 r. dodatnie saldo w polskim handlu zagranicznym żywcem, mięsem i przetworami drobiu przekroczyło 1,3 mld EUR i było o 20% wyższe od wyników z poprzedniego roku – podaje FAMMU/FAPA.

Wzrost eksportu drobiu z Polski w 2014 r.

Eksport drobiu

Wolumen i wartość eksportu wzrosły w obrębie roku o 19% do 800 tys. ton i ponad 1,6 mld EUR. Dynamika zwyżki wysyłki uległa przyśpieszeniu, rok wcześniej wyniosła 13%. Największy udział w sprzedaży na rynki zagraniczne miało mięso drobiowe – 89%. Natomiast kontyngent wysyłek zwiększył się w ciągu roku o 21% do 708,8 tys. ton, a wartość o 22% do 1,357 mld EUR.

 

Dobry rezultat uzyskano także w eksporcie przetworów drobiowych, wolumen był wyższy o 11% do 65,1 tys. ton, a jego wartość o 14% do 175,9 mln EUR. Głównymi importerami polskiego mięsa i przetworów z drobiu były tradycyjnie państwa UE, a wśród nich przede wszystkim Niemcy, Wielka Brytania, Czechy i Francja.

 

Najważniejszymi rynkami zbytu z grona krajów trzecich były Benin i Hongkong. Sprzedaż do krajów afrykańskich jak Benin, Kongo, Togo, Liberia, Gabon wzrosła w ujęciu roku o 40%. Wolumen wywozu żywego drobiu z Polski był zwiększyła się o 4% do 23,7 tys. ton, a jego wartość zmalała o 6% do 68,6 mln EUR. Niemcy, Ukraina i Rosja pozostały największymi odbiorcami żywca drobiu z Polski.

Import drobiu do Polski

Wielkość polskiego importu całego sektora drobiu w 2014 r. wyniosła 135,2 tys. ton i była o 9% większa niż rok wcześniej, a jego wartość wzrosła o 17% do 223,2 mln EUR. W zakupach dominował żywiec drobiowy, rosnąc w obrębie roku o 24% pod kątem kontyngentu i 27% wartościowo. Ujemne saldo wymiany handlowej żywcem drobiu w ciągu roku pogorszyło się o połowę do -71,2 mln EUR.

 

Najważniejszymi dostawcami żywca do Polski były Niemcy, Czechy, Holandia i Słowacja. Wielkość przywozu mięsa drobiowego zmniejszyła się o 6% do 37,4 tys. ton, a jego wartość wzrosła o 21% do 53,6 mln EUR. Najwyższa wartość zakupów mięsa pochodziła z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Węgier. W minionym roku zmalał z kolei import przetworów drobiowych do Polski o 20% ilościowo i o 17% pod względem wartości. Głównymi dostawcami były także państwa UE, z Austrią i Niemcami na czele.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!