| Autor: redakcja6

Niewielki spadek eksportu drobiu z UE w 2013 r.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w 2013 roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich ponad 1,341 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiowych, co oznacza ilość o 0,2% niższą w relacji rocznej. Przy czym dodatnie saldo Unii Europejskiej tymi produktami wzrosło wobec 2012 roku o 13% do 572 tys. ton.

Niewielki spadek eksportu drobiu z UE w 2013 r.
Jak podała FAMMU/FAPA, w strukturze towarowej wolumenu sprzedaży dominowały produkty z kurcząt, których udział w eksporcie całego drobiu wyniósł 84%. Ich wywóz zmalał jednak w relacji rocznej o 0,2%. Spadki sprzedaży odnotowano także w obrębie mięsa indyczego i kaczego o o odpowiednio 6% i 13%. Wzrósł natomiast wywóz żywca drobiowego – o 1%, mięsa gęsi – o 15% i pozostałych produktów – o 26%.
 
Wśród czołowych dostawców drobiu na rynki krajów trzecich znalazły się tradycyjnie Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. W ubiegłym roku wysłano do Polski 9% całego eksportu. Natomiast w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 20%, najbardziej wśród czołowych unijnych eksporterów.
 
Głównym kierunkiem eksportu była Arabia Saudyjska. Wysyłki do tego kraju zwiększyły się w ujęciu rocznym o 4% do 155 tys. ton. W analizowanym okresie wzrosły także dostawy do RPA (+17%), Beninu (+0,2%) i Ghany (+9%), a także do Chin (+61%). Warto przy tym zauważyć, iż eksport do Arabii Saudyjskiej i RPA stanowił blisko jedną czwartą całkowitego wywozu drobiu z Unii Europejskiej.
 
W przypadku pozostały ważnych odbiorów mięsa drobiowego z krajów Wspólnoty, czyli Hongkongu, Rosji, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odnotowano spadki sprzedaży.  
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!